WSPÓŁPRACA

2009

W roku szkolnym 2008-2009 nasza szkoła nawiązała kontakt z organizacją Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży (Deutsch-Polnisches Jugendwerk), dzięki której młodzież naszego liceum ma możliwość wyjazdu do Niemiec i spotkania z niemiecką młodzieżą.

Uczniowie wraz z opiekunami - ą Artych i Wiesławą Witkowską - ięli udział w warsztatach organizowanych przez Centrum Edukacji i Spotkań „Zamek Trebnitz”. Centrum to znajduje się w miejscowości Trebnitz, położonej 60 km na wschód od Berlina, w odległości 30 km od granicy z Polską. W dniach 12. 10. - 16. 10. 2009 nasi uczniowie zgłębiali losy Polaków i Niemców tuż po II wojnie światowej, przełamywali stereotypy. W ramach warsztatów przewidziano zajęcia teatralne i fotograficzne. Efektami swojej pracy uczniowie mogli pochwalić się ostatniego dnia na podsumowaniu warsztatów. Podobnie jak i poprzednio mieliśmy okazję pojechać do Berlina i poznać najciekawsze jego zabytki. Byliśmy również w mieście Kostrzyn nad Odrą oraz po jego niemieckiej stronie - Küstrin. Najważniejszym celem całego przedsięwzięcia jest jednak integracja młodzieży z obydwu krajów i to udaje się z pewnością, o czym świadczą przyjaźnie i kontakty naszych uczniów z kolegami z Niemiec.
                                                                                    Wiesława Witkowska