2018-12-05 6 GRUDNIA 1933 - 6 GRUDNIA 2018

85. rocznica urodzin wybitnego kompozytora

Henryka Mikołaja Góreckiego

6 grudnia, osiemdziesiąt pięć lat temu w Czernicy urodził się wybitny kompozytor Henryk Mikołaj Górecki.                                                                                                                                                                                                                Henryk Mikołaj Górecki był polskim kompozytorem współczesnej muzyki poważnej i religijnej. Profesorem i rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, wychowawcą oraz pedagogiem muzycznym, a także Kawalerem Orderu Orła Białego.

Regularną naukę muzyki rozpoczął w 1952 roku w Średniej Szkole Muzycznej w Rybniku na wydziale instruktorsko-pedagogicznym. Następnie studiował kompozycję w klasie Bolesława Szabelskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach (1955-60). Swoje studia muzyczne kontynuował w Paryżu. Po powrocie z Francji został profesorem klasy kompozycji.Był również członkiem Polskiej Akademii Umiejętności.

Pierwszym sukcesem muzycznym Góreckiego było Epitafium (do słów Juliana Tuwima) zaprezentowane w 1958 roku na Warszawskiej Jesieni. Utwór został skomponowany na chór mieszany i zespół instrumentalny. Dwa lata później jego Monologhi op. 16 na sopran i trzy grupy instrumentalne zdobyły I nagrodę na Konkursie Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich. W latach 1962-1963 artysta skomponował trzy utwory pod wspólnym tytułem Genesis: Elementi per tre archi, Canti strumentali (na 15 instrumentów) i Monodram (na głos, perkusję i kontrabasy). Kompozytor uważał, że taką właśnie muzykę inspiruje otoczenie współczesnego człowieka. Jednakże do najbardziej znanego dzieła  Góreckiego należy  III Symfonia zwana też Symfonią pieśni żałosnych.  Zbudowana jest z trzech lamentacyjnych pieśni, z których największą uwagę zwróciła druga, w której muzyk wykorzystał tekst zachowany na ścianie gestapowskiej katowni w Zakopanem. Wykonana została po raz pierwszy 4 kwietnia 1977 roku w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Współczesnej w Royan.

Górecki miał duży szacunek dla dawnych mistrzów i u nich szukał inspiracji. Mówił: „Nie wyobrażam sobie, bym mógł cokolwiek komponować bez znajomości tych Beethovenów, Chopinów, Skriabinów czy Szymanowskich. Wyjść z założenia, że muzyka zaczyna się dopiero ode mnie samego?”. Dlatego w ostatniej części Symfonii Pieśni Żałosnych uważny słuchacz dostrzeże echo Mazurka op. 17 nr 4 Chopina.

Górecki stał się kompozytorem o światowej sławie. Niestety choroba płuc doprowadziła do śmierci artysty w 2010 roku.

Paulina Kaniuk