Anna Rypina - SGGW

Studiuję na Wydziale Nauk Ekonomicznych SGGW, na kierunku Finanse i Rachunkowość. Na co dzień mam dużo przedmiotów kierunkowych, aczkolwiek bywają przedmioty związane z zarządzaniem i ekonomią. Często z danego przedmiotu jest część wykładowa i ćwiczeniowa, umożliwiająca sprawdzenie w praktyce teorii poznanej podczas wykładów. Można zdać język na początku studiów i poświęcić zyskany w ten sposób czas na inne zajęcia.

Jakie trzeba mieć predyspozycje, by podjąć takie studia jak Anna? Czego się uczyć? Czy rozwiązywać arkusze maturalne już w klasie pierwszej? Na co szczególnie zwracać uwagę już podczas nauki w klasie pierwszej?

Głównie matematyczne. Ważne jest również logiczne myślenie czy predyspozycje analityczne. Też zależy co chce się robić później. Na maturze trzeba zdawać matematykę, geografię i język, więc właśnie tego należy się uczyć. Dobrze jest rozwiązywać arkusze, gdyż poznaje się pewien schemat, a później łatwiej rozwiązać zadania podczas egzaminu maturalnego. Trzeba kłaść nacisk na to, co staje się przedmiotem egzaminu. W ogóle warto uczyć się selekcji informacji.
W szkole średniej trzeba uczyć się z zajęć na zajęcia i być zawsze przygotowanym. Na studiach można nie robić nic przez cały semestr i uczyć się tylko na egzaminy, ale jak się jest systematycznym - oczywiście łatwiej zaliczyć egzamin. Także na studiach jesteśmy traktowani jako dorośli ludzie, którzy sami muszą zmusić się do nauki. Nie ma już nauczycieli, którzy robią to przez kartkówki czy sprawdziany.

Czy to prawda, że matura to z perspektywy studiów prosty egzamin?

Do najtrudniejszych nie należał, aczkolwiek stres jest duży, gdyż maturę można poprawić dopiero za rok,
a egzamin zazwyczaj wcześniej w sesji poprawkowej.

Czy można na studiach znaleźć czas na sprawy inne niż nauka?

Oczywiście, że tak. I to dużo więcej niż w liceum. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że t wspaniały czas na poznawanie ludzi, podróżowanie czy imprezowanie.

Co jest specyfiką uczelni?

Kampus, na którym znajdują się wszystkie budynki i akademiki; nie trzeba przemierzać całej Warszawy, aby przejechać z jednych zajęć na kolejne. Akademiki są w bardzo dobrym stanie. Zarówno kierunki rolnicze, jak i ekonomiczne są na wysokim poziomie.

Czy są studenci z zagranicy?

Jest dużo studentów z zagranicy, mieszkają w akademikach. Często mieszkanie z nimi nie jest najłatwiejsze, ze względów kulturowych.

Czy jest organizowana wymiana międzynarodowa?

Tak, brałam w niej udział. Byłam w Portugalii w ramach wymiany międzynarodowej Erasmus. Gorąco polecam udział w takiej wymianie. Poznaje się wielu ciekawych ludzi, nowe miejsca, kulturę. Jest to naprawdę rewelacyjny program. O Erasmusie można opowiadać godzinami. Udział w programie pozwala na szlifowanie języka. Można nauczyć się portugalskiego i jest to o wiele pożyteczniejsze niż pobieranie lekcji tego języka w Polsce. Podczas pobytu w różnych krajach można nie mieć zbyt wielu zajęć, ja jednak przygotowywałam się do kilku egzaminów, wykonałam kilka projektów. Uważam, że w Portugalii można nauczyć się praktyczniejszych rzeczy, umiejętności. Wykładowcy są dla studentów, odpisują na maile. Tłumaczą dotąd, aż ktoś zrozumie. na egzaminie nie ma rzeczy z kosmosu i - ogólnie - studiowanie jest w Portugalii przyjemniejsze. Może to syndrom Erasmusa, ale ciężko wracało się do polskiej rzeczywistości.

Co wydaje się istotne w działaniach nauczycieli?

Uczenie tego, co potrzebne - przede wszystkim praktycznych rzeczy.

Czy to prawda, że studia to najpiękniejszy okres w życiu?

Studia to wspaniały czas, aczkolwiek ja pozostaję przy tym, że moim najlepszym okresem w życiu był czas inny, dużo wcześniejszy.

Anna Rypina, Anna Kuryłek

Anna Rypina uczyła się w klasie matematyczno-geograficznej (Alicja Cichowska, Anna Kuryłek)