2017-10-01 ASTRONOMIA W I LICEUM

Kółko Astronomiczne

Zainteresowanie obserwacjami nieba wyraziło łącznie 10 osób i prawie wszystkie przyszły na środowe spotkanie. Uczniowie wyrazili przede wszystkim zainteresowanie obserwacjami – w mniejszym stopniu teorią. Na spotkaniu umówiliśmy się na piątek na 19 ponieważ zapowiadano dosyć dobra pogodę.
Pogoda rzeczywiście była dosyć dobra jak na wrzesień – tylko trochę cienkich chmurek. Trochę gorzej było z frekwencją – przyszło troje uczniów a większość nieobecnych nie była uprzejma poinformować o tym, ze ich nie będzie.
Dominującym obiektem na niebie był Księżyc świecący w ostatniej kwadrze i  on tez był głównym obiektem obserwacji. Szkolny teleskop pozwala podziwiać księżycowe kratery tak jakby były na wyciągnięcie ręki co zawsze wzbudza mój podziw, który raz bym nie oglądał. Podobnie reagują inni oglądający. Jasny Księżyc utrudnia obserwacje innych obiektów, Mgławica Andromedy była widoczna jako niewielka mgiełka. Zdziwienie uczniów wzbudziło obserwowanie ciemnych obszarów nieba,   przez teleskop w ciemnych miejscach widać całe mnóstwo gwiazd. Daje to wyobrażenie o liczbie gwiazd w naszej Galaktyce.

Jarosław Krakowski