PO LEKCJACH

czerwiec 2015

W roku szkolnym 2014/15 zajęcia kółka astronomicznego w I Liceum odbywały się w piątki. Jeżeli były sprzyjające warunki atmosferyczne, obserwowali niebo przez szkolny teleskop. Gdy niebo było zachmurzone – rozwiązywali zadania maturalne. W zajęciach uczestniczyli głównie uczniowie klas politechnicznych, przede wszystkim  IIIA – 10 osób, na obserwacje przychodziła również młodzież z kl. IA.

Ponieważ uczniowie nie mieli zbyt dużego pojęcia o astronomii i nie znali początkowo nieba, konieczne było zapoznanie z podstawami obserwacji, otrzymali wskazówki jak znaleźć gwiazdę polarną i poszczególne gwiazdozbiory.

Szczególne zainteresowanie  budziły bezpośrednie obserwacje teleskopowe nieba. Uczniowie mieli okazję podziwiać szczegóły powierzchni Księżyca, pierścienie Saturna, Galileuszowe księżyce Jowisza ,  a także mgławice i gromady gwiazd.

Największe wrażenie na obserwujących budziła doskonale widoczna powierzchnia Księżyca z licznymi kraterami, które wydawały się być na wyciągnięcie ręki i ogrom gwiazd widocznych w obiektywie teleskopu skierowanego w dowolny punk nieba.

W przyszłym roku zajęcia będą się prawdopodobnie odbywać na podobnych zasadach. Zapraszam zainteresowanych, także tych, którzy chcieliby głębiej zainteresować się astronomią i fotografowaniem nieba.

Jarosław Krakowski