PO LEKCJACH

Damian Fiołek z klasy I C (2009-2010)

Moja pasja pojawiła się pod koniec szkoły podstawowej. Przechodziłem obok księgarni i zaciekawiła mnie książka pod tytułem "Zamach" Tadeusza A. Kisielewskiego. Mimo że temat był znany, publikacja wywołała sensację, ze względu na hipotezę, jaką postawił w niej autor. Przeczytałem bardzo szybko i sięgnąłem po kolejne książki, nastepnie po filmy, repliki broni, modele sprzętu itp. Wcześniej lubiłem historię jako przedmiot szkolny, ale nie zajmowałem się nią po godzinach. Najwięcej czasu poświęcam na burzliwy  XX wiek.

W gimnazjum dwukrotnie brałem udział w finale ogólnopolskim konkursu "Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego", obejmującego lata 1887-1922 oraz 1922-1945. Miałem wspaniałego nauczyciela, Pana Jacka Odziemczyka, który bardzo mi pomógł w przygotowaniu się do tych zmagań. Wyzwaniem było napisanie, gdy byłem już w liceum, dużej pracy pisemnej na olimpiadę historyczną.

Uważam, że najciekawsze są tematy mało znane, objęte tajemnicą, a w istotny sposób wpływające na losy świata.
Bogusław Wołoszański jest jednym z moich autorytetów. W swoich publikacjach porusza właśnie tajemnicze i sensacyjne tematy. Myslę, że większość z nas widziała  "Sensacje XX wieku", które prowadził w TVP. Uważam ten program za genialny. Szkoda, że w 2005 roku przestał się ukazywać. Miesięcznik "Mówią Wieki" i wiele innych są dobrym uzupełnienim i źródłem wiedzy dla każdego pasjonata. Trzeba je czytać systematycznie, jeśli myśli się poważnie o maturze na poziomie rozszerzonym.

Damian Fiołek