strona główna

2021-06-11 DLACZEGO I LICEUM?

  

 

Czym się kierować przy wyborze szkoły ponadpodstawowej?

 


Uczniowie często kierują się wyborami kolegów i koleżanek lub wybory podsuwają im rodzice. Jako doradca zawodowy, nie mogę powiedzieć, że to źle. Jednak pod pewnymi warunkami. Jeżeli uczeń dokonując wyboru szkoły i profilu klasy uwzględni:

- swoje mocne i słabe strony,

- to, których przedmiotów jest się w stanie nauczyć w zakresie rozszerzonym - nie sprawiają mu dużych trudności, jest skłonny do wytężonej pracy,

- nauka tych przedmiotów zwyczajnie go interesuje czy nie wzbudza negatywnych emocji.

Jeżeli do tych aspektów uczeń dołączy wybory kolegów/koleżanek czy podpowiedzi rodziców, to będzie to dobra decyzja. Jeżeli jednak uzależnimy wybór tylko do znajomych („bo kolega/koleżanka tam idzie”), to może się okazać, że trudno będzie nam się tam odnaleźć. Rozszerzenia wymagają dużo zaangażowania i samodzielnej pracy. Dlatego warto je wybierać zgodnie z własnymi zainteresowaniami, predyspozycjami.

Niewielu uczniów w praktyce kończących szkołę podstawową ma już wyklarowany plan na siebiei swoją przyszłość, np. wybrany kierunek studiów. Wybierając konkretny profil, decydujemy się na konkretne rozszerzenia przedmiotów, ale jednocześnie ograniczamy mimo wszystko inne przedmioty. Oczywiście istnieje możliwość zmiany profilu, szkoły, jednak to powinny być sytuacje wyjątkowe.

Większość młodzieży traktuje okres liceum jako czas na lepsze poznanie siebie, swoich zainteresowań, możliwości, ale i ograniczeń, deficytów. Zbiega się to w czasie z intensywnym okresem rozwojowym, z dojrzewaniem, reorganizacją w mózgach młodych ludzi. Dlatego należy się zastanowić, czy wybory, których dokonuję są moje, czy skopiowane od innych. Dużą rolę pełnią tutaj rodzice. To oni są punktem odniesienia. Mogą i powinni wspierać młodych w ich wyborach. Powinni pomóc im w poznawaniu ich mocnych i słabych stron, odkrywaniu zainteresowań, motywowaniu do podejmowania wyzwań, ale nie bez względu na wszystko. To rodzice również powinni czuwać nad tym, aby te wybory były oparte o rzeczywiste aspekty, a nie wyobrażenia młodego człowieka na swój temat.  Przy podejmowaniu tak istotnych decyzji, pamiętajmy, że to nasze dziecko będzie spędzało w szkole 7-8 godzin dziennie. To ono będzie borykało się z codzienną motywacją, wyzwaniami, systematycznością, ocenami, opiniami rówieśników. Jeżeli wysyłamy dziecko w konkretnym kierunku, który go nie interesuje, to jest to tak, jakby ktoś inny wybrał nam pracę, w której spędzamy 1/3 życia. Nie zdejmujmy z dzieci odpowiedzialności za ich wybory. Jeżeli wybieram coś sam to automatycznie wzrasta we mnie poziom motywacji do wytrwania w tej decyzji i wywiązania się z niej najlepiej jak potrafię.

Jeżeli dziecko nie potrafi dokonać wyboru, pomimo wsparcia rodzica, może warto rozejrzeć się za wizytą u doradcy zawodowego. Również w internecie można znaleźć bezpłatne testy do badania zainteresowań i predyspozycji zawodowych. Mogą być one pomocne w podejmowaniu decyzji. Najlepsza decyzja to ta, którą podejmujemy sami, uwzględniając fakty nie opinie, przy wsparciu rodziców, opiekunów, osób bliskich. I takich właśnie decyzji życzymy wszystkim kandydatom.

 

Czym kierowali się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim

i co sądzą o szkole? Oto kilka wypowiedzi...


 

Oliwier

Słyszałem o tej szkole wiele dobrego, jej uczniowie dobrze zdają maturę i dostają się na najlepsze uczelnie, odnoszą sukcesy.

Maciek

Kierowałem się opinią mojej starszej siostry, która jest absolwentką ILO i poleciła mi tą szkołę.

Jacek

Wybrałem I LO, ponieważ interesują mnie przedmioty tj. matematyka i fizyka, tutaj rozwijam swoje pasje.

Oliwia

Dodrze uczący i wymagający nauczyciele, świetna atmosfera

 

Paulina

Nasze liceum odznacza się przede wszystkim bardzo przyjazną atmosferą. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele są zawsze chętni do pomocy. W szkole jest wysoki poziom nauczania, co przyczynia się do naszego rozwoju. Ponadto są organizowane wyjazdy szkolne, zależnie od naszych zainteresowań, każdy znajdzie coś dla siebie. Uczniowie mają możliwość pojechać do Włoch, na uczelnie, z którymi nasza szkoła współpracuje, do teatru lub opery a także na wiele wycieczek klasowych, na których można miło spędzić czas z rówieśnikami. Szkoła także organizuje wiele ciekawych wydarzeń naukowych i rozrywkowych. Natomiast pierwsze klasy zostają przywitane na dyskotece, na której rywalizują między sobą oraz mają możliwość zaprezentowania się. Organizowany jest także dla nich wyjazd integracyjny, który jest pełen zadań i emocji. Nasze liceum oferuje cztery kierunki, zależne od naszych preferencji. Osobiście jestem na profilu humanistycznym i serdecznie zapraszam. Będzie on bardzo przyjemny dla osób, które lubią czytać książki, interesują się sztuką i poezją, są ciekawe przeszłości świata oraz żywią zamiłowanie do prawa i polityki. Profil jest bardzo ciekawy, gdyż rozwija nasze myślenie i wyobraźnię. Osoby lubiące dyskutować na przeróżne tematy także doskonale się na nim odnajdą. Nasze liceum gwarantuje niezapomniane wspomnienia oraz bardzo dobrze zdaną maturę.

Weronika

Nasze liceum jest placówką, w której odnajdzie się każdy uczeń. Myślę, że najważniejsze w wyborze szkoły jest pewność, że będziemy tam akceptowani i bezpieczni. Liceum Sadowa zdecydowanie się tym wyróżnia. Dokładnie dwa lata temu wybierałam szkołę, od której miała zależeć moja przyszłość. Do tej szkoły trafiłam przypadkowo, ale nie żałuję, że tak się stało. Poznałam tu wiele ciekawych osób, które posiadają wiele pasji i są otwarte na nowe znajomości. Już na początku roku zapisałam się do grupy teatralnej ,,Preteksty”, w której można być po prostu sobą. Nikt nikogo nie ocenia, a to jest najważniejsze przy pracy w tak licznej grupie. Obecnie pandemia nie zezwala na wyjazdy i konkursy, ale grupa wciąż się rozwija. Szkoła jest też idealnym miejscem dla osób kochających muzykę. Funkcjonuje w niej chór,, Preludium” oraz zespół,, Prowokacja”, do których należę. Grupy poszukują osób uzdolnionych wokalnie oraz instrumentalnie. Warto też wspomnieć o nauczycielach, którzy są wsparciem dla uczniów. Zawsze służą radą i starają się przekazać jak największą wiedzę. W szkole znajduje się sklepik, w którym można zamówić smaczne jedzenie. Dlatego uważam, że najlepszym wyborem jest Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Paulina D.

I LO w Sokołowie Podlaskim to był mój najlepszy wybór. Jestem na profilu humanistycznym, na którym doskonale się odnajduję. Nauczyciele rewelacyjnie tłumaczą omawiane zagadnienia na lekcjach, są także bardzo pomocni i wesprą w każdej sytuacji. Przedmioty rozszerzane, w moim przypadku polski, historia i wos (zamiast wos’u możesz wybrać język angielski), są interesujące i dzięki nim  pogłębiamy swoją widzę. Szkoła oferuje różne projekty oraz współpracuje z uczelniami wyższymi. W naszej szkole można rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Mamy grupy, które to ułatwią. Sama należę do jednej z nich. Jest to grupa wokalna Preludium. Panuje tam  przyjemna atmosfera, każdy może rozwijać swój talent i przede wszystkim zawsze otrzyma pomoc. I LO to świetna szkoła, która daje lepsze perspektywy na przyszłość. Jeśli nie wiesz, gdzie dalej iść do szkoły średniej wybierz I LO. Wszyscy miło Cię przyjmiemy.  

Klasa 2D

Czym kierować się podczas podjęcia tak ważnej decyzji, jaką jest wybór szkoły? Na pierwszym miejscu są opinie o naszej szkole. Wiele starszych koleżanek i kolegów polecało nam ją. Mieliśmy możliwość bycia na Dniu Otwartym, spodobała nam się szkoła pod względem wizualnym oraz przyjazna atmosfera w niej panującą. W razie jakichkolwiek problemów szkoła sama wychodzi z inicjatywą pomocy, nauczyciele rozumieją nasze problemy i zawsze starają się pomóc znaleźć najlepsze rozwiązanie, wspierają nas, gdy mamy gorszy czas. Bardzo szybko zawiązują się między uczniami przyjaźnie zarówno klasowe, jak i te z osobami z innych klas. Mamy świetlicę szkolną i kafejkę, gdzie możemy  spędzać czas, czekając na lekcje. Szkoła organizuje różne dni tematyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi oraz dyskoteki, na których można się świetnie bawić w gronie swoich przyjaciół- wspomnienia na lata! 

 

 

Co z wyborem kierunku? Dlaczego biologiczno-chemiczny? Profil ten był dla nas najbardziej interesujący, ponieważ daje dużo perspektyw na przyszłość. Profil biologiczno- chemiczny umożliwia studiowanie takich kierunków jak: kosmetologia, biotechnologia, ochrona środowiska, dietetyka, chemia i toksykologia sądowa, chemia i technologia żywności, medycyna/ ratownictwo medyczne, weterynaria/ zootechnika, florystyka ze sztuką ogrodową i wiele innych. Mamy dostęp do wielu pomocy dydaktycznych, lekcje prowadzone są w bardzo ciekawy sposób. Nasza szkoła ma bardzo wysoki poziom nauczania, wysokie wyniki matur na poziomie rozszerzonym; mamy możliwość uczestniczenia w dodatkowych zajęciach, konkursach oraz ciekawych wycieczkach między innymi takich jak Zielona Szkoła organizowana każdego roku do gorących Włoch. 

 


 

 

Wszystkim i każdemu z osobna polecamy naszą szkołę i kierunek biologiczno-chemiczny i serdecznie Was do nas zapraszamy! Nie bójcie się, my też byliśmy pierwszakami i mieliśmy obawy, jak to będzie. Pamiętajcie, że zawsze możecie zwrócić się po pomoc do nauczycieli. Macie też nas:  starsze koleżanki i kolegów, którzy bardzo chętnie oprowadzą Was po szkole i opowiedzą, jak się w niej odnaleźć, albo pomogą w zrozumieniu trudniejszego tematu lekcji. Czekamy na Was 1 września!

PS. W naszym szkolnym sklepiku są najlepsze zapiekanki i kanapki na ciepło, musicie ich spróbować!!

 

 

 

 


  

 

BIP RSS
 
CMS Toruń