2020-02-03 FIZYKA - WŁADYSŁAW MŁYNIK

OLIMPIADA FIZYCZNA WŁADYSŁAWA MŁYNIKA

Uczeń Władysław Młynik 16 lutego 2020 wziął udział w części doświadczalnej II etapu 69. Olimpiady Fizycznej. Aby dostać się do tego etapu musiał przejść etap pierwszy, który polegał na rozwiązani w domu 15 krótkich, 3 dłuższych zadań teoretycznych i 2 zadań doświadczalnych. Kolejnym progiem była część teoretyczna II etapu. Część ta jest organizowana  przez komitety okręgowe i polega na rozwiązaniu trzech zadań teoretycznych, trwa 4,5 godziny. Najlepsi spośród uczestników części teoretyczne kwalifikują się do części doświadczalnej – w całym kraju do tej części zakwalifikowano 220 uczniów. Część doświadczalna, jak sama nazwa wskazuje, polega na rozwiązaniu zadania doświadczalnego i także trwa 4,5 godziny. Rozwiązując zadanie doświadczalne uczestnik przy pomocy otrzymanych przedmiotów, materiałów i mierników ma do wyznaczenia określoną w zadaniu wielkość fizyczną. Musi przy tym wymyślić metodę, przeprowadzić eksperyment a następnie opracować otrzymane wyniki z uwzględnieniem błędów pomiarowych.

Udział w zawodach poprzedziły przygotowania przede wszystkim teoretyczne zapoznanie się z metodami przeprowadzania eksperymentów  i opracowywania ich wyników, ale także przeprowadzenie wybranego doświadczenia w szkole, aby sprawdzić, jak to wygląda w praktyce.

Jarosław Krakowski