2017-06-07 GRAND PRIX I PIERWSZE MIEJSCE JAKUBA LACHOWSKIEGO

.

GRAND PRIX oraz I MIEJSCE  Jakuba Lachowskiego

na VI Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Łodzi.

Festiwalowe zmagania wokalne w Łodzi zakończyły się dla ucznia klasy drugiej  I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim ogromnym sukcesem. Do konkursu w Łodzi przystąpiło ponad stu uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z 65 szkół z całej Polski. Przesłuchania konkursowe odbywały się w auli Politechniki Łódzkiej i w tym roku przebiegały pod hasłem: "Как в кино! - песни петь и мечтать".

Jakub zaprezentował utwór "Ой,да не вечер" z repertuaru rosyjskiej piosenkarki Пелагеи. Uczeń I Liceum rywalizował z 64 innymi solistami z całej Polski od Suwałk aż po Podkarpacie i Śląsk. W konkursie wystąpiło 10 zespołów oraz 13 duetów. To kolejny sukces muzyczno- językowy licealisty. Społeczność I Liceum jest ogromnie dumna z dokonań Jakuba Lachowskiego! Główną nagrodą jest udział Jakuba Lachowskiego w Międzynarodowym Forum Młodzieży "Балтийский Артек", który odbędzie się w Rosji w dniach 9 -15 lipca 2017r. Wraz z Jakubem wystąpiła absolwentka Liceum - Agata Rostkowska z klasy humanistycznej, która również doskonale zmierzyła się z repertuarem rosyjskich piosenkarek. Agata zaprezentowała dwa utwory o miłości. Pierwszy z repertuaru Ярославы "Это любовь", a drugi z repertuaru Павла Попова "Ты люби меня".

Organizatorami konkursu byli: Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego w Warszawie, XV LO im.Jana Kasprowicza w Łodzi, Zespół Szkół Politechniki Łódzkiej, Stowarzyszenie Współpracy Polska - Wschód, Stowarzyszenie Współpracy Polska -  Rosja, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie. Patronat honorowy festiwalu objęli: Ambasador Federacji Rosyjskiej w RP – Cергей Андреев, Prezydent Miasta Łodzi - Hanna Zdanowska, Wojewoda Łódzki Zbigniew Reu, Politechnika Łódzka oraz Wydział Filologiczny UŁ. Patronat medialny objęli: TVP 3 Łódź, radio Łódź i czasopismo ЕВРОПА.РУ. Partnerami festiwalu byli: XXV LO w Łodzi, ZSE Nr 1 w Łodzi, Wydawnictwo Szkolne PWN, UW, UŁ, Stowarzyszenie Rodaków Rosji w Polsce - Galicya, Politechnika Łódzka i inni.

Sylwester Mosiej

.