2018-12-14 GRUPA TEATRALNA "PRETEKSTY"

.

"INSPIRACJE 2018" I "PRETEKSTY"

"Vita ars est" to nowa sztuka szkolnej grupy teatralnej "Preteksty" grana na gościnnej scenie Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Formalnie "Preteksty" to grupa szkolna, jednak pod względem umiejętności pojedynczych osób i całej grupy już nie szkolna. Więcej niż szkolna. O wiele więcej. Jest to zasługą wytrwalości młodych aktorek i aktorów, wpływu Bartłomieja Ostapczuka - prawdziwego reżysera prawdziwego teatru, Urszuli Kosieradzkiej - współreżyserki, "prawej ręki i całego serca", jak powiedziała o niej koordynatorka projektu Magdalena Chabros z Mazowieckiego Instytutu Kultury.

Sztuka powstała jako część projektu "Inspiracje", we współpracy z Mazowieckiem Instytutem Kultury. Opowiada o: byciu razem i zupełnie obok, o ekspresji ponad miarę i niemożności wypowiedzenia choćby jednego czułego słowa, o podatności na manipulację i samodzielności prowadzącej do pustynnej samotności. O uwiedzeniu przez sztukę wysoką i niską, przez sacrum i profanum. Znalazło się też miejsce dla enigmatycznego wieloryba Picassa animowanego przez Adriannę Kosińską, piasku sypanego przez Wiktorię Woźniak, walizki Marii Kalinowskiej, gniewnie rozrzuconych warkoczy Antoniny Adamyan-Lis, czarnych koszul i różowego tiulu... Inwencja reżysera Ostapczuka zderzyła się ze oryginalnym, rozpoznawalnym stylem grupy "Preteksty", dając nową jakość teatru plastycznego.

Przedstawienie obejrzeli Rodzice uczniów. Była także obecna Dyrektor Szkoły Teresa Oliwińska. Przyszło wielu uczniów I Liceum. Przybyli absolwenci naszej szkoły. Także aktorka warszawskiego teatru pantomimicznego Paulina Staniaszek. Wszyscy doceniamy trud pracy aktorskiej, konieczność dokonywania trudnych wyborów na rzecz zaborczego profesjonalizu teatru.

Gratulacje dla Zespołu. Aktorki i Aktorzy występujący w sztuce "Vita ars est": Antonina Adamyan-Lis, Karolina Bagłaj, Daria Grodkowska, Maria Kalinowska, Patryk Kisieliński, Michał Koc, Adrianna Kosińska, Karolina Królikowska, Paulina Leoniec, Ewa Sawicka, Dominika Strzała, AleksandraTopolińska, Katarzyna Trębicka, Kamil Woźniak, Wiktoria Woźniak, Artur Wycech.

.