2017-06-05 I LICEUM NA WIEJSKIEJ

.

XXIII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

Uczennice Karolina Krasnodębska i Weronika Pietrzykowska reprezentowały I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim na XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, która odbyła się 1 czerwca 2017 roku, w Dniu Dziecka.

Tematem tegorocznej sesji była debata nad uchwałą związana z realizacją zadania konkursowego: Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej.

Młodzi posłowie oraz posłanki wybrali Marszałka Sejmu Dzieci i Młodzieży, który rozpoczął obrady. Na sesji wypowiadali się uczestnicy debaty, jednak jak podkreślają uczennice, nie każdy wypowiadał się zgodnie z określonym tematem. W kolejnej części została zaprezentowana uchwała, którą ułożyła wcześniej zebrana komisja sejmowa. Następnie młodzi posłowie i posłanki zabrali głos w tej sprawie prezentując swoje przemówienia. Ostatnią częścią było przegłosowanie całej uchwały wraz z wcześniej przyjętymi poprawkami, dotyczącymi zakazu propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Uczennice zgodnie twierdzą, że udział w Sejmie Dzieci i Młodzieży był dla nich cennym doświadczeniem i lekcją demokracji. Cieszą się, że miały możliwość uczestniczenia w obradach Sejmu i zachęcają swoje koleżanki i kolegów do takiej aktywności.

Monika Ługowska

.