2018-10-03 ZIELONA SZKOŁA 2018 - RIWIERA ADRIATYCKA

.

ZIELONA SZKOŁA W I LICEUM

"Zielona Szkoła" odbyła się w czerwcu 2018 roku, ale też wyjątkowo - na przełomie września i października 2018 (24 września - 3 października). Wyjątkowość dotyczy doświadczenia początków jesieni, a nie pełni lata nad Adriatykiem, ale też jubileuszu. Wyprawy do Grecji i Włoch są organizowane w I Liceum już od dziesięciu lat.

Wrażenia dla jednych osób były zupełnie nowe. Dla innych, w zależności od map ich własnych, dokonanych już podróży, częściowo nowe. Jednak zawsze odkrywcze. Nawet bardzo znane miejsca stają się inne, gdy odwiedzamy je w towarzystwie kogoś zupełnie nowego. Energia, dynamika grupy jest nieprzeceniona i być może nawet w największym stopniu wpływa na wspomnienie miejsca i jego głębokie, nawet na zawsze utrwalenie w pamięci.

Skupienie wyłącznie na wrażeniach (własnych i najbliższych w danym momencie osób) jest możliwe, gdy można nie zaprzątać sobie głowy sprawami organizacyjnymi. Zapewnił to idealny plan całej podróży i pojedynczych wypraw. Wszystkie je przygotował kierownik wycieczki Grzegorz Witkowski. Dlatego też uczestnikom jego Zielonej Szkoły pozostawało tylko skupienie się na tym, co jest własnym przeżyciem. Andrzej Wajda i jego ulubiony kompozytor Wojciech Kilar w wywiadach podkreślali, że najlepszą muzyką filmową jest ta, której w pewnym sensie nie słychać, która tworzy część akcji; jest w największym stopniu integralna z dziełem filmowym. To samo można powiedzieć o zmyśle organizacyjnym Grzegorza Witkowskiego. Ponadto, nie zamierzając, stał się dwukrotnie przewodnikiem nie tylko grupy z I Liceum, ale też grupy osób starszych (podróżujących tym samym autobusem do Rzymu i Wenecji). Wyrazy uznania od całej grupy za nieuzinkowe umiejętności przewodnika, organizatora życia grupy, za przekazaną wiedzę o odwiedzanych miejscach, niezwykły dar orientacji w przestrzeni, bezbłędne przemieszczanie się w gmatwaninie rzymskich i weneckich ulic bez mapy, a także wybór hotelu, opracowanie tras, zapewnienie bezpieczeństwa, dbałość o finanse grupy i jej dobre samopoczucie w różnych aspektach, energię łączoną ze stoickim spokojem i poczuciem humoru.

Doświadczyliśmy: słońca i wiatru Bellarii, spacerów brzegiem Adriatyku, plażami z muszelkami ostryg, wędrówek aleją platanów, ulicami, przy których rosły mimozy, granaty i inne egzotyczne, znane z atlasów botanicznych rośliny. Poznaliśmy nieprzecenione piękno miejsc: Rzymu (Piazza San Pietro, Pantheon, Piazza Navona, Fontanna di Trevi, Piazza di Spagna, Il Gesu, Campo dei Fiori, Colosseo, Forum Romanum  i nie tylko), Wenecji (Piazza di San Marco, Basilica di San Marco, Palazzo Ducale, Canal Grande, Ponte di Rialto, Ponte dei Spospiri i nie tylko), San Marino. W księstwie, w zabytkowej części miasta, odbywała się Cerimonia di investitura dei Capittani Reggenti - narodowe, lokalne święto, zachwycające barwnością, egzotyką minonych wieków świetności San Marino.

Uczestnicy wyprawy wrześniowej to uczennice i uczniowie klasy drugiej politechnicznej, klasy drugiej humanistycznej i klasy menadżerskiej i troje nauczycieli.

Mamy nadzieję, że dobrze zapisaliśmy się w pamięci spotykanych Wlochów, Polaków pracujących we Włoszech, z którymi byliśmy na co dzień oraz w pamięci uczniów z Sosnowca, a przede wszystkim mieszkańców Bellarii.

Uczestnicy wrześniowej podróży do Italii