2021-10-03 IN MEMORIAM - PROFESOR DANUTA KRASUCKA

Profesor Danuta Krasucka...

Profesor Danuta Krasucka uczyła w I Liceum, gdy nasza szkoła miała jeszcze numer 51; o czym pamiętają starsi absolwenci uczęszczający na zajęcia do budynku przy ulicy Kupientyńskiej.

Zapamiętaliśmy Panią Profesor jako profesjonalistkę, osobę z mistrzowskim warsztatem pracy dydaktycznej. Wypowiadała zdania z ilością słów tak wyważoną jak chemiczne substancje służące doświadczeniom. Także przemilczenia Pani Profesor miały istotną wymowę, uczyły rozwagi i zachęcały do zmian na lepsze. Była mistrzynią harmonii w świecie skądinąd nie do konca przewidywalnym. Zmienna rzecywistość społeczno-polityczna była na chemii ujarzmiana logicznym zapisem praw nauki, pragmatyzmem wiedzy naukowej.

Wyróżnieniem dla ucznia było wyznaczenie do przeprowadzania doświadczeń, porządkowania menzurek, słoiczków, papierków lakmusowych. Chemia dystansowała do siebie, wymagała precyzji, poświęcania czasu, otwartości na teoretyczne eksperymentowanie.

Bardzo rzadko Profesor Krasucka przywoływała zdarzenia ze swego życia, plany, jakie miała sama, jako licealistka czy studentka. Świadczyły o zaufaniu do klasy, która do dziś zachowuje je w pamięci.

Stanowcza i życzliwa, zawsze elegancka, precyzyjna w trafnych sądach.

Była córką oficera Wojska Polskiego, zabitego w Charkowie.