2017-08-14 JAKUB LACHOWSKI - GRAND PRIX

MIĘDZYNARODOWY SUKCES

JAKUBA LACHOWSKIEGO

Od 25 do 27 sierpnia 2017 roku uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim, Jakub Lachowski wraz z opiekunem - nauczycielem języka rosyjskiego Sylwestrem Mosiejem oraz prezesem Stowarzyszenia SSR Galicja panią Galą Trawkiną-Sydorenko - reprezentowali Polskę w XI Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Żołniersko - Patriotycznej "Muzyka Jedności" w Swietłogorsku.

Ideą konkursu było zbliżenie narodów, propagowanie twórczości polskich i rosyjskich autorów oraz zacieranie barier językowych. Każdy z ponad stu uczestników konkursu zaprezentował 3 utwory - dwa w języku polskim i jeden w języku rosyjskim. Kuba śpiewał "Rozkwitały pąki białych róż", " Wtedy wrócą moje pieśni "oraz rosyjską piosenkę "Под рокитою".

Jury w składzie: Wacław Hojszyk -przewodniczący Związku Żołnierzy Wojska Polskiego z siedzibą w Olsztynie, Bieruta Popowa - działaczka Towarzystwa Kulturalnego miasta Swietlogorsk oraz Maria Żirowska - przedstawiciel departamentu kultury ludowej w Kaliningradzie najwyżej ocenili umiejętności wokalno-językowe, wyraz artystyczny ucznia I Liceum!

Jakub wywalczył GRAND PRIX, zdobywając puchar oraz nagrodę finansową. Dzięki zwycięstwu w festiwalu otrzymaliśmy zaproszenie na otwarcie XII edycji festiwalu w roku 2018 jako gość honorowy inaugurujący ten konkurs. Po zakończeniu przeglądu udzieliliśmy wywiadu do lokalnej gazety.

To były niezapomniane trzy dni spędzone za wschodnią granicą, które obfitowały w nowe znajomości, wymianę doświadczeń, promocję kultury polskiej w Rosji. Zwiedziliśmy Kaliningrad i okolicę. Mieliśmy okazję skosztować lokalnej kuchni. Niewątpliwą atrakcją był pobyt nad Bałtykiem.

Dziękujemy dyrekcji I Liceum za możliwość udziału w tym prestiżowym konkursie.

Sylwester Mosiej