WSPÓŁPRACA

Jedenasta edycja projektu (23 listopada 2020)

PROJEKT "JESTEŚMY RAZEM"

I Liceum uczestniczy w międzynarodowym projekcie polsko-izraelskim od początku, CZYLI ROKU 2008. W roku 2020 formuła została zmieniona; nie było spotkania w szkole w Kosowie Lackim, w muzuem w Treblince. Jednak istota projektu została zachowana; sedno nie uległo transformacji.

Uczennice I Liceum rozmawiały przez kilka godzin z uczniami, uczennicami z Izraela, z miejscowości Shlomi. Dialog dotyczył zainteresowań, zagadnień kulturowych, częściowo historycznych.

Shlomi jest niewielką miejscowością na granicy z Libią. Pod względem przyrodniczym, klimatycznym jest dla nas miejscem w pełni egzotycznym. To też świat graniczący z obszarem rozległej wojny.

Spotkanie uczniowskie poprzedzone było dialogiem nauczycieli z Polski i Izraela, wielu koordynatorów obu stron. Patronat nad projektem sprawuje Wojewoda Mazowiecki. Za jakość wydarzenia odpowiadają ministerstwa edukacji obu państw, a także warszawskie Muzeum Polin. Organizatorzy wybrali w tym roku tylko kilka szkół z całego województwa mazowieckiego, a nasza szkoła została wytypowana jako zespół pierwszy, inicjujący całość zdarzenia, określający jego dynamikę.

Podziękowania dla osób reprezentujących I Liceum, część strony polskiej: Sabina Fabisiak, Oliwia Frąc, Dominika Kraska, Maria Salach, Emilia Sidor, Zofia Sosnowska, Natalia Wysokińska.

Anna Burzyńska, Anna Kuryłek