2018-05-30 JĘZYK ROSYJSKI

UCZNIOWIE I LO LAUREATAMI

VII OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU

PIOSENKI ROSYJSKIEJ W ŁODZI

W dniach 6 -7 czerwca w sali widowiskowej Politechniki Łódzkiej odbywał się VII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Rosyjskiej dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych- od tradycji do współczesności - pod hasłem: "Dopóki nam Ziemia kręci się..." (B. Okudżawa).

Organizatorami festiwalu byli: Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, XV Liceum Ogólnokształcące im. J. Kasprowicza w Łodzi i Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie. Patronat honorowy objęli: Ambasador Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej, Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau, Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska. Patronat medialny objęli: Radio Łódź, TVP Łódź oraz ЕВРОПА.RU.

Repertuar programu konkursowego był nadzwyczaj różnorodny. W tym roku mieliśmy okazję usłyszeć wiele niesamowitych i oryginalnych wykonań piosenek rosyjskich bardów - B. Okudżawy, W. Wysockiego, Ż. Biczewskiej i innych. Wykonywane były też pieśni ludowe, hity Ałły Pugaczowej, Wiktora Coja oraz współczesny repertuar.

W tegorocznej edycji wzięło udział około stu uczestników z ponad 65 szkół, wyłanianych spośród 400 uczniów zgłaszanych przez szkoły, w tym szkoły muzyczne i Ośrodki Kultury z całej Polski. Wśród uczestników byli m.in. reprezentanci z: Warszawy, Łodzi, Koszalina, Lublina, Krakowa, Rzeszowa, Białegostoku i wielu innych polskich miast.

Z ogromną przyjemnością informujemy, że uczniowie I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim znaleźli się wśród laureatów VII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Łodzi.

OLGA TOMCZUKJULIA ŻACHOWSKA zdobyły 3 miejsce w kategorii „DUETY” za piosenkę „Зимний сон” z repertuaru Alsu.

JAKUB LACHOWSKI zdobył 3 miejsce w kategorii „SOLIŚCI” za piosenkę ludową „Под ракитою”.

Oprócz popisów konkursowych, z dużym aplauzem spotkały się również występy gości specjalnych: Chóru Katedry Prawosławnej św. Aleksandra Newskiego w Łodzi oraz Evgena Malinowskiego – rosyjskiego aktora, piosenkarza, popularyzatora utworów bardów rosyjskich.

Gratulujemy Oldze, Julii i Jakubowi pięknych występów, dziękujemy za wspaniałe emocje i życzymy dalszych sukcesów!

Agnieszka Babicka