2019-11-23 JĘZYK ROSYJSKI

KONKURS RECYTACJI POEZJI ROSYJSKIEJ

"JESIENNE STROFY PRZY SAMOWARZE"

22 listopada 2019 roku w I Liceum im. Marii Skłodowskiej – Curie odbył się VIII SZKOLNY KONKURS RECYTACJI POEZJI ROSYJSKIEJ „JESIENNE SPOTKANIA PRZY SAMOWARZE” pod patronatem Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa Uniwersytetu Przyrodniczo- Humanistycznego w Siedlcach.

Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele Uniwersytetu: dr Ewa Kozak oraz dr hab. Roman Bobryk, profesor uczelni.

W konkursie wzięło udział 15 recytatorów: Kinga Bujalska, Martyna Marcjaniuk, Anna Niszcz, Oliwia Frąc, Julia Ambroziak vel Mrozowicz, Kamil Laskowski, Paulina Kaniuk, Maria Kalinowska,  Aleksandra Wołosińska, Gabriela Kalinowska, Klaudia Pogorzelska, Dominika Kondraciuk, Maciej Krystoszyk, Błażej Kościński oraz Aneta Wierzbicka.

Uczniowie recytowali w oryginale wiersze Jesienina, Pasternaka, Asadowa, Achmatowej, Cwietajewej, Simonowa, Brodskiego, Rożdiestwienskiego, Wysockiego i innych klasyków poezji rosyjskiej.

Gospodarzami uroczystości byli Aleksandra Wołosińska i Jakub Maksymiak.

Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: dr Ewa Kozak, dr hab. Roman Bobryk, dyrektor Monika Pasik oraz nauczyciel języka polskiego, Anna Kuryłek.

Jury wyłoniło następujących laureatów konkursu:

I miejsce zajęła Oliwia Frąc.

II miejsce zdobyła Gabriela Kalinowska.

III miejsce zajęła Maria Kalinowska.

Wyróżnienia otrzymali: Julia Ambroziak vel Mrozowicz, Paulina Kaniuk, Dominika Kondraciuk i Aneta Wierzbicka.

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Rosyjski Ośrodek Nauki I Kultury w Warszawie, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach oraz Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne WSiP.

Wszyscy uczestnicy konkursu w ramach podziękowania otrzymali rosyjskie upominki.

Pragnę podziękować przedstawicielom Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa UPH w Siedlcach: pani dr Ewie Kozak i panu dr hab. Romanowi Bobrykowi oraz przedstawicielom I Liceum: pani dyrektor Monice Pasik i pani Annie Kuryłek za pracę w komisji konkursowej.

Podziękowania dla Karoliny Chomki, Julii Praskiej i Julity Czapskiej za uświetnienie konkursu występem muzycznym, Szymona Bartosiaka za przygotowanie prezentacji multimedialnej, Bartłomieja Biłdy za zaprojektowanie dyplomów oraz Bartłomieja Zawadzkiego za wykonanie zdjęć.

Dziękuję serdecznie wszystkim recytatorom. Gratuluję wspaniałych występów i życzę dalszych sukcesów językowych!

Agnieszka Babicka