PO LEKCJACH

Jubileusz 15- lecia grupy PRETEKSTY (2015)

JUBILEUSZ 15- LECIA PRETEKSTÓW

Grupa teatralna Preteksty działająca w I Liceum obchodziła Jubileusz 15-lecia. Wieczór 28 maja obfitował w wiele emocji. Uroczystość odbywała się w sali gimnastycznej, tego dnia przemienionej w salę teatralną. Przybyli rodzice, nauczyciele, absolwenci z Pretekstów i uczniowie. Młodzi aktorzy zaprosili wszystkich do swojego świata. Zaprezentowali umiejętności, wprowadzili w metody i formy pracy, opowiedzieli o historii grupy. Uroczystość prowadziła Urszula Kosieradzka, od roku szkolnego 1999/2000 opiekun zespołu. Na zaproszenie uczniów odpowiedzieli również opiekunowie grupy z roku szkolnego 2003/2004, pani Dorota Bartnik i pani Krystyna Jasińska. Widzowie mogli obejrzeć przedstawienia „Pułapkę” oraz „Error”. Młodzież zaprezentowała poza tym etiudy przygotowywane na konkursy teatralne i recytatorskie. Wystąpiły solowo uczennice w kategorii wywiedzione ze słowa, teatr jednego aktora oraz poezja śpiewana. Ogromną niespodziankę zespołowi przygotował dyrektor szkoły, pan Marcin Celiński. Zostały opracowane piękne plakaty wybranych czternastu przedstawień. Zostaną zaprezentowane w miejscu stałych spotkań i pracy Pretekstów – w świetlicy szkolnej.

W ciągu piętnastu lat w zespole pracowało 152 aktorów, wielu z nich zaangażowało się w działania teatralne przez trzy kolejne lata. Dotąd przygotowano 33 przedstawienia prezentowane na konkursach ogólnopolskich i regionalnych. Preteksty wielokrotnie były nagradzane, szczególnie dumni uczniowie są z 10 statuetek Srebrnych Masek. Od lat młodzi adepci teatru nie zmieniają formuły pracy. Z entuzjazmem uczą się reżyserii, opracowania scenariusza i scenografii. Koło teatralne uczy szacunku do słowa oraz jest doskonałą formą zabawy, skutecznie integruje młodzież z wszystkich poziomów nauczania.

Zachęcamy do zapoznania się z historią grupy teatralnej Preteksty:   http://www.liceum.sokolowpodl.pl/grupateatralnapreteksty,311,l1.html

Podczas Jubileuszu wystąpili Adrianna Adamczuk, Luiza Aleksandrowicz, Natalia Cyrnek, Klaudia Danielak, Kamila Frandt, Jagoda Grudzień, Maria Jabłońska, Monika Jagiełło, Kamila Kosiorek, Sylwia Kosowska, Marcin Łach, Izabela Myszko, Agata Rostkowska, Eliza Skomorucha, Maciek Tyszko, Katarzyna Wyszomierska.

Dziękujemy wszystkim za okazywaną życzliwość i wsparcie, inspirujące życzenia, świętowanie z nami Jubileuszu.

Dziękujemy panu Walentemu Walenciejowi za obsługę fotograficzną.