2017-06-22 JUBILEUSZ SZKOLNEGO KLUBU KRWIODAWCÓW

SZKOLNY KLUB HONOROWYCH KRWIODAWCÓW

"MŁODZI KRWIODAWCY"

W roku szkolnym 2006/2007 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej–Curie powstał Szkolny Klub Honorowych Krwiodawców „Młodzi Krwiodawcy”. Twórcą klubu i jego stałym opiekunem jest p. Jan Niemirka, nauczyciel matematyki.

Wszystkie Akcje Krwiodawstwa  zorganizowane były przez prezesa PCK w Sokołowie Podlaskim p. Mieczysława Bogaja oraz opiekuna Szkolnego Klubu Honorowych Krwiodawców „Młodzi Krwiodawcy” przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej–Curie w Sokołowie Podlaskim p. Jana Niemirkę. Akcje odbywały się na terenie I Liceum Ogólnokształcącego w Sokołowie Podlaskim, Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim oraz parafii Św. Jana Bosko.

W roku szkolnym 2006/2007 podczas wszystkich trzech Akcji Honorowego Krwiodawstwa 70 osób z I LO oddało honorowo ponad 31 litrów krwi.

W roku szkolnym 2007/2008 podczas wszystkich czterech Akcji Honorowego Krwiodawstwa 100 osób z I LO oddało honorowo 45 litrów krwi.

W roku szkolnym 2008/2009 podczas wszystkich czterech Akcji Honorowego Krwiodawstwa 84 osoby z I LO oddało honorowo prawie 38 litrów krwi.

W roku szkolnym 2009/2010 podczas wszystkich trzech Akcji Honorowego Krwiodawstwa 69 osób z I LO oddało honorowo 31 litrów krwi.

W roku szkolnym 2010/2011 podczas wszystkich czterech Akcji Honorowego Krwiodawstwa 46 osób z I LO oddało honorowo ponad 20 litrów krwi.

W roku szkolnym 2011/2012 podczas wszystkich dwóch Akcji Honorowego Krwiodawstwa 37 osób z I LO oddało honorowo ponad 16 litrów krwi.

W roku szkolnym 2012/2013 podczas wszystkich trzech Akcji Honorowego Krwiodawstwa 30 osób z I LO oddało honorowo ponad 13 litrów krwi.

W roku szkolnym 2013/2014 podczas wszystkich pięciu Akcji Honorowego Krwiodawstwa 46 osób z I LO oddało honorowo ponad 20 litrów krwi.

W roku szkolnym 2014/2015 podczas wszystkich dwóch Akcji Honorowego Krwiodawstwa 30 osób z I LO oddało honorowo ponad 13 litrów krwi.

W roku szkolnym 2015/2016 podczas wszystkich dwóch Akcji Honorowego Krwiodawstwa 14 osób z I LO oddało honorowo ponad 6 litrów krwi.

W roku szkolnym 2016/2017 podczas wszystkich dwóch Akcji Honorowego Krwiodawstwa 31 osób z I LO oddało honorowo prawie 14 litrów krwi (w tym pani profesor Sylwia Skonieczna).

Reasumując w latach 2006 – 2017 podczas wszystkich trzydziestu czterech Akcji Honorowego Krwiodawstwa 557 osób z I LO oddało honorowo prawie 251 litrów krwi (w tym ks. Roman Szczypa, pani profesor Aleksandra Pietrzak, pani profesor Beata Małko, pani profesor Sylwia Skonieczna – nauczyciele I LO).

Od samego początku istnienia klubu została nawiązana współpraca z prezesem PCK w Sokołowie Podlaskim p. Mieczysławem Bogajem oraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Warszawy. Wspólnie organizowaliśmy Akcje Krwiodawstwa, w których uczestniczyli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej–Curie i Zespołu Szkół nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim, uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Władysława Reymonta (Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego) w Sokołowie Podlaskim, funkcjonariusze Policji i funkcjonariusze Straży Pożarnej. We wszystkich Akcjach Krwiodawstwa uczestniczyli także mieszkańcy powiatu sokołowskiego.

W początkowych latach Rada Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym im.  Marii Skłodowskiej-Curie i Rada Rodziców przy Zespole Szkół nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim fundowały obiady dla obsługi każdej Akcji Krwiodawstwa.

W ostatnim roku szkolnym 2016/2017 Rada Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym im.  Marii Skłodowskiej–Curie ufundowała tort okolicznościowy z okazji Jubileuszu 10 lat istnienia  Szkolnego Klubu Honorowych Krwiodawców „Młodzi Krwiodawcy” przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej–Curie w Sokołowie Podlaskim.

Dla wszystkich organizatorów Akcji Krwiodawstwa najważniejszym zadaniem jest promowanie „zdrowego stylu życia” oraz możliwość niesienia pomocy innym.

Wszystkim uczestnikom 34 Akcji Krwiodawstwa składam najserdeczniejsze podziękowania!

Jan Niemirka