WYCHOWANIE

Klaudia Kołodziej - o mieszkającej w Drohiczynie Sprawiedliwej wśród Narodów Świata

Historia Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata - Janiny Żero

Janina Klepacka w 1942 roku wyszła za Józefa Żero. Razem zamieszkali w rodzinnym dworku męża w Smarklicach wraz z matką Józefa Zofią i rodzeństwem Franciszką i Edwardą.
Jesienią 1942 roku w domu Żerów pojawiła się Hinda Sroszko. Była ona uciekinierką z getta w Drohiczynie. Dziewczyna. ze względu na swój wygląd,  nie opuszczała domu, a w chwilach zagrożenia chowała się w schowku pod podłogą strychu. Z opowieści Pani Janiny wynika, że w czasie rewizji Hinda ukrywała się na strychu we wnęce. Pewnego razu nieomal nie straciła życia w czasie strzałów w domu państwa Żerów. W marcu 1943 roku, ze względu na coraz częstsze patrole w domu,  Hinda została przeniesiona się do zaufanej rodziny we wsi Obniże. Przeżyła wojnę i w 1956 lub 1958 roku, z pochodzącym z Jedwabnego mężem Chaimem, wyjechała do Izraela. Utrzymywała listowny kontakt z Żerami. Zmarła w 2005 roku.

Benjamin przez kilka miesięcy ukrywał się z bratem u znajomej polskiej rodziny, ale kiedy Niemcy zagrozili karą śmierci za przechowywanie Żydów, odesłano chłopców do getta. Benjamin zdecydował się uciec. Jego rodzice oraz rodzeństwo zostali wywiezieni do Treblinki, gdzie zginęli. W listopadzie 1942 roku, niedługo po likwidacji getta w Ciechanowcu do Żerów przyszedł młody chłopiec Benajmin Blustein. Mówił, że skierował go do nich napotkany mężczyzna (dopiero po 20 latach od wojny mężczyzna przyznał się kto go pokierował) . Chłopiec prosił o pracę i dopiero po czasie przyznał się, że jest Żydem. Choć Żerowie domyślili się pochodzenia chłopca, przyjęli go pod swój dach. Benjamin potrafił modlić się po chrześcijańsku. Sąsiadom przedstawiali go jako Staszka Nowaka, krewnego, który uratował się ze spacyfikowanej wsi. Ze względu na „dobry wygląd” nie musiał się ukrywać, a wiosną i latem pomagał rodzinie w wypasie krów. Był traktowany jak członek rodziny.

W grudniu 1945 roku Benjamin opuścił dom Janiny i Józefa Żerów i z grupą ocalałych Żydów wyjechał do Izraela. W latach 80. odnowił zerwany kontakt i kilkukrotnie odwiedził Polaków, którzy pomogli mu przeżyć hitlerowską okupację. Potomkowie Benjamina, który jeszcze żyje odwiedzają Panią Janinę co roku. Jest to gest wdzięczności z ich strony za możliwość życia. W tym roku młodzi ludzie przylecą z Izraela 17 kwietnia, aby odwiedzić Janinę Żero. 7 września 1988 roku rodzina Żerów (Janina, Franciszka, Józef, Edward) zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Medal oraz dyplom w 1992 roku odebrała w Izraelu córka Janiny, Elżbieta Żero.

O większej ilości informacji i szczegółów można poczytać w wywiadzie umieszczonym w Internecie z Panią Janiną oraz w Drohiczyńskim Ośrodku Kultury, gdzie jest kronika, w której umieszczone są wycinki artykułów mówiących o sprawiedliwej obecnie z Drohiczyna.

Klaudia Kołodziej z klasy III C

.