listopad 2015 - Bożena Walenciej

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie realizowana jest  innowacja edukacyjna „Chemia w laboratorium”. Uczniowie klas o profilu politechnicznym, ale nie tylko (także klas medycznych), biorą udział w zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Chemii na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Współpraca z uczelnią siedlecką trwa od wielu lat. W bieżącym roku szkolnym I LO kontynuuje współpracę z Centrum Chemicznego Kształcenia Praktycznego, które powstało przy Instytucie Chemii w wyniku realizacji projektu „Chemia- wiem, umiem, rozumiem.  Zainteresowania uczniów, plany naukowe są wciąż ambitne, stąd edukacyjna nowość, innowacja. Wiele doświadczeń przeprowadzanych jest we własnej pracowni chemicznej I Liceum przy Sadowej 11, jednakże wyjazd na uczelnię jest dodatkową atrakcją, sposobem poznawania atmosfery uczelni wyższej.

Z relacji uczennicy Krysi Sobieskiej z klasy politechnicznej:

” Dnia 6 listopada 2015 roku klasa II A, pod opieką nauczyciela chemii – pani Bożeny Walenciej oraz nauczyciela języka polskiego – pani Katarzyny Skibniewskiej, uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Tym razem tematem zajęć była "Szybkość reakcji chemicznych". Uczniowie tego oddziału już nie po raz pierwszy brali udział w ćwiczeniach realizowanych w ramach innowacji – „Chemia w laboratorium".
Na początku zajęć zastanawialiśmy się, co może mieć wpływ na szybkość reakcji chemicznych. Następnie przypomnieliśmy sobie, czym są reakcje egzotermiczne i endotermiczne. Dzięki doświadczeniom wykonywanym w dwuosobowych grupach pod czujnym okiem pracowników uczelni udowodniliśmy, że na szybkość reakcji chemicznej mają wpływ:
- rodzaj substancji,
- stężenie substratu,
- temperatura,
- rozdrobnienie substancji,
- obecność katalizatora.
Uczniowie klasy II A byli bardzo zadowoleni, ponieważ sami mogli wykazać się precyzją i umiejętnością pracy w grupie. Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze. Poszerzyliśmy swoją wiedzę chemiczną, którą z pewnością wykorzystamy w przyszłości, chociażby podczas egzaminów maturalnych. Z niecierpliwością czekamy na kolejne ćwiczenia na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym”.

Krystyna Sobieska oraz Bożena Walenciej - nauczyciel chemii