luty 2018

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT STEAMFORYOUTH W UDZIAŁEM UCZNIÓW I LICEUM

Klasy humanistyczne z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim 08 lutego wzięły udział w międzynarodowym projekcie socjologicznym STEAMFORYOUTH. Inicjatorami edukacyjnej inicjatywy jest Uniwersytet w Barcelonie oraz Politechnika Warszawska, która do projektu zaprosiła właśnie uczniów I Liceum. Koordynatorem projektu z ramienia szkoły jest Jarosław Krakowski. Tym samym młodzież z Sokołowa Podlaskiego jako jedyna w Polsce pracowała z wykładowcami z Katalonii. Zajęcia o charakterze warsztatowym odbywały się wyłącznie w języku angielskim.

W pierwszej części zajęć zapoznano młodzież z założeniami całego przedsięwzięcia, którym było ustalenie najważniejszego problemu dotyczącego społeczności lokalnej, a następnie dyskutowano nad możliwościami wypracowania najlepszego rozwiązania. Uczniowie pracowali w grupach zadaniowych wymagających precyzyjnego zdefiniowania roli każdej osoby w zespole. Prowadzący zadbali o atrakcyjną formę zilustrowania metod pracy koniecznych do przeprowadzenia analizy socjologicznej. Opracowano bowiem grę w formie elektronicznej, która uświadomiła uczestnikom, jakie są typowe zachowania ludzkie w sytuacjach problemowych. W drugiej części spotkania uczniowie wybrali na zasadzie eliminacji dwa problemy dotyczące własnego miasta. Każda grupa relacjonowała wypracowane rozwiązania, wcześniej opracowane w formie planu.

Pomysły młodzieży zostaną zaprezentowane w Sokołowie Podlaskim już w maju. W prezentacji wezmą również udział wykładowcy z Uniwersytetu z Barcelony i Politechniki Warszawskiej.

Gabriela Burzyńska