2019-04-08 MATEMATYKA W I LICEUM - KLASA POLITECHNICZNA

.

FINAŁ MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSUMATEMATYCZNEGO

"POGRANICZA"

23 marca 2019 w Brześciu na Białorusi odbył się Finał Konkursu Matematycznego Pogranicza.

Organizatorami tradycyjnie byli  Uniwersytet w Białymstoku i Brzeski Uniwersytet Państwowy im. A. Puszkina w Brześciu na Białorusi.  Opiekę nad całością sprawowała Elena Gryńko, kierownik Katedry Metodyki Nauczania Matematyki i Informatyki Wydziału Fizyczno-Matematycznego  Brzeskiego Uniwersytetu Państwowego im. A. Puszkin wraz z współpracownikami.

Z Polski  pojechały  cztery osoby. Uczeń Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Sokołowie Podlaskim,  uczeń  z I LO w Białymstoku, uczennica II LO w Białymstoku  oraz  Władysław Młynik z kl.1A naszego liceum.

Według Władka   „Zadania były ciekawe i dość trudne. Największą trudnością była jednak zmiana strefy czasowej i związane z nią wątpliwości co do godziny zakończenia konkursu”.

Jednak to nie przeszkodziło mu  w pokonaniu  konkurencji  oraz  w zdobyciu dyplomu I stopnia.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Uczniowie po dotarciu do Brześcia zostali zaproszeni  na spacer ulicami miasta. Mieli okazję obejrzeć  Pomnik Tysiąclecia Brześcia, popiersie Adama Mickiewicza oraz  Nikołaja Gogola.  Ogromne wrażenie zrobiła na nich ulica Gogola oraz Sowiecka pełna ozdobnych konstrukcji zaprojektowanych  z wielką dbałością i dokładnością. Latarnie gazowe  zapalane  ręcznie o zmierzchu przez parę ludzi ubraną  w regionalne stroje, ławki, kopuły chroniące przed deszczem i słońcem, figurki, słupki, kosze, tabliczki z nazwami ulic i numerami domów,  a nawet kioski – wszystkie te połączone w spójną całość.

Studenci, którzy opiekowali się naszymi uczniami osobiście przygotowali dla nich - draniki ze śmietaną – rodzaj placków ziemniaczanych – ich lokalny przysmak.

W sobotę po konkursie i wręczeniu nagród,  uczniowie zwiedzili Twierdzę Brzeską, gdzie znajduje się Muzeum jej Obrony  i wystawa poświęcona wrześniowej obronie Polaków oraz wieczny ogień. Wrażenia na pewno zostaną im w pamięci na długi czas.

Pozostał niedosyt i chęć ponownego wyjazdu, ale przede wszystkim radość z osiągniętego sukcesu.

Urszula Kołodziejczuk

.