PO LEKCJACH

Mateusz Kuc z klasy I C (2012-2013)

Nazywam się Mateusz Kuc, mam 16 lat. Swoją przygodę ze sceną zacząłem już w przedszkolu, gdzie jako jeden z tancerzy miniformacji wystąpiłem na scenie Sokołowskiego Ośrodka Kultury (miałem wtedy 5 lub 6 lat). Tańczyłem w formacji tańca nowoczesnego Fatum - 4 lata. W tym czasie rozwijałem także umiejętność gry na perkusji, uczęszczałem na zajęcia koła muzycznego i plastycznego właśnie w SOK-u.

Zaś teatr przyszedł dopiero z pierwszą klasą szkoły podstawowej. Uczęszczałem na zajęcia teatralne i pod opieką pani Agnieszki Rejowskiej zagrałem w spektaklach takich jak: „Czerwony Kapturek”, „Balladyna” czy „Kopciuszek”. Następnie w gimnazjum rozwijałem zainteresowania na zajęciach koła teatralnego pani Marii Janisty. Zagrałem wtedy w sztukach - „Tajemnicy” i „Jasełkach”.

W gimnazjum zacząłem pisać swoje scenariusze; większość z nich doczekała się premier. „Przeznaczona” - to tytuł musicalu w mojej reżyserii, który realizowałem wraz z uczniami swojego gimnazjum.
Podczas mojej edukacji w gimnazjum, dołączyłem także do ogólnopolskiego programu „Profilaktyka a Teatr” (PaT), w którym jestem do dziś.

Na początku należałem do grupy Autrament (teatr opierający się tylko na tańcu i plastyce ruchu). W ciągu 3 lat zagrałem w trzech spektaklach: „Na krawędzi” (premiera odbyła się 16.11.2010), „Podobno gdzieś istnieje” (premiera 09.11.2011) i „Pomóż znaleźć to miejsce” (23.04.2012). Spektakl „Na krawędzi” odniósł ogólnopolski sukces. Był grany między innymi na konferencji EUCPN w Warszawie.

W roku 2011 założyłem swoją grupę teatralną, która istnieje do dziś. Zrealizowałem z nią„La Douleur” - musical opowiadający historię chłopaka żyjącego w patologicznej rodzinie (premiera odbyła się 17.05.2012) i już niebawem premiera najnowszego spektaklu „Requiem” (teatr tańca). W swojej grupie pełnię rolę reżysera, scenarzysty i choreografa każdego spektaklu. Scenariusze poruszają trudną tematykę, taką jak: alkoholizm, prostytucja, samotność czy obojętność. Są to historie autentyczne, przez co poruszają widza, a przede wszystkim dają mu wiele do myślenia. Najnowszy tytuł opowiada historię pięciu osób, które na pozór są zwyczajnymi ludźmi - na pozór... Każdy z nas ma problemy, którymi nie chce dzielić się z innymi, skazę, której się wstydzi. Przesłaniem spektaklu jest to, by nigdy się nie poddawać, by walczyć z przeciwnościami losu, bo życie jest tylko jedno i to do nas należy decyzja, czy chcemy je przeżyć jak najlepiej czy bardzo szybko stracić.

Poza grą na scenie, moją pasją są także recytacja i śpiew. Śpiew rozwijałem pod bacznym okiem aktorki, wokalistki i osoby pracującej na co dzień w operze - pani Elżbiety Kołodziej Kiski, którą poznałem na jednej z moich premier w Warszawie. Moim aktualnym nauczycielem śpiewu jest pan Michał Ostromecki, który prowadzi chór kościelny Effatha, do którego także należę.

Jeśli chodzi o moje osiągnięcia dotyczące śpiewu, najbardziej aktualne jest II miejsce na XXII Spotkaniu Śpiewających i Recytujących Poezję „Zaduszki”, które odbyło się w Siedlcach (07.11.2012). Przygotowałem tam piosenkę „Dzieci Hioba” z repertuaru Jacka Kaczmarskiego i „W dzikie wino zaplątani” Marka Grechuty; akompaniował mi na fortepianie  pan Michał Ostromecki. Drugim i najważniejszym dla mnie sukcesem jest wzięcie udziału w castingu do Teatru „Es” w Siedlcach (08.11.2012). Casting ten, ku mojemu zdziwieniu, zakończył się dla mnie sukcesem. Byłem pierwszą z 10 przyjętych osób (w castingu wzięło udział ponad 60 chętnych). Już od nowego roku, będzie można zobaczyć mnie na deskach Teatru „Es” w Siedlcach.
Myślę o szkole teatralnej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie. Jest to doskonałe połączenie klasycznego teatru słowa oraz muzyki, która jest dla mnie równie ważna (na Ogólnopolskim przystanku PaT, poznałem jednego z wykładowców tamtejszej szkoły). Mam także nadzieję, iż znajdę czas taniec, od którego wszystko się zaczęło.

Mateusz Kuc  z klasy II C