PO LEKCJACH

Monika Koc - z klasy I C (2011-2012)

18 marca 2012 roku nasza szkoła obchodziła Dzień Języków Obcych, w skład którego wchodził festiwal piosenki językowej. Wywiad przeprowadziłam z jedną z finalistek- Moniką Koc. Monika zajęła trzecie miejsce, śpiewając rosyjską piosenkę. - Joanna Trendyk z I C

Witam! Jak się czujesz po zajęciu trzeciego miejsca na festiwalu piosenki językowej LOKOWISKO?

Cześć! Jestem zaskoczona werdyktem jury. Nie sądziłam, że komisja doceni mój talent i starania, które włożyłam w przygotowania do występu. W konkursie brało udział wielu utalentowanych uczestników, dlatego miałam wątpliwości, co do mojego występu.

Dlaczego zdecydowałaś się na rosyjską piosenkę?

Moim zdaniem rosyjskie piosenki są dość łatwe do opanowania. Czego nie można powiedzieć o piosenkach angielskich, czy niemieckich. Oprócz tego język rosyjski jest jednym z przedmiotów, które lubię najbardziej. Rosyjska mowa jest przyjemna i według mnie potrzebna w przyszłości. Bardzo chętnie uczę się tego języka właśnie poprzez śpiewanie.

Jak długo trwały przygotowania do Twojego występu?

Przygotowania do konkursu trwały około miesiąca. Według mnie jest to krótki okres i nie spodziewałam się, że w tak krótkim czasie poradzę sobie z opanowaniem tekstu, którego obawiałam się najbardziej. Język rosyjski jest wzgędnie łatwym językiem, ale żeby perfekcyjnie nim władać - potrzeba czasu. Tak było w moim przypadku.

Szybkie i skuteczne opanowanie tekstu musi być czyjąś zasługą. Kto przygotowywał Cię do konkursu?

Osobą, która przygotowywała mnie do Lokowiska była prof. Halina Hardej. Myślę, że miała duży udział w zorganizowaniu mojego występu, ponieważ pomogła mi wybrać piosenkę pt.”Я тебя не придумала”. Poza tym wielokrotnie ćwiczyłam słowa z panią profesor. Miałyśmy liczne próby, które pomogły mi w przyswojeniu tekstu piosenki.

Tytuł piosenki nosi nazwę:”Я тебя не придумала”, czyli „Ja Ciebie nie wymyśliłam”. Czy możesz powiedzieć coś więcej o piosence, którą zareprezentowałaś na festiwalu?

Oczywiście. Piosenka Алсу mówi o miłości dwojga ludzi, którzy się spotkali i nie mogą bez siebie żyć. Jest to szczęśliwa historia zakochanych ludzi. Z różnych źródeł wiem, że jest to prawdziwe zdarzenie. Wiedząc, iż śpiewam o autentycznych losach zakochanych ludzi czuję się lepiej i to dodaje mi pewności siebie.

Czy śpiewanie jest Twoim hobby?

Jasne! Uwielbiam śpiewać i robię to od najmłodszych lat. Każdą wolną chwilę poświęcam śpiewaniu. Bardzo chciałabym podjąć naukę na jakimś instrumencie, by śpiewając i grając tworzyć własne utwory. Muzyka jest częścią mnie, śpiewając czuję się wolna.

Śpiewasz od dziecka i jest to Twoim hobby. Czy to był Twój pierwszy występ przed tak dużą publicznością?

Oczywiście, że nie. Jestem przywiązana do występów przed dużą publicznością. Moim pierwszym, a zarazem największym sukcesem było zajęcie 1 miejsca na Gminnym Festiwalu Piosenki. Jest to dowód na to, iż jestem oswojona ze sceną, mimo tego zawsze ogarnia mnie stres.

Wobec tego, jak poradziłaś sobie z opanowaniem nerwów?

Początkowo chciałam zrezygnować z konkursu, ponieważ miałam wątpliwości, co do mojego występu. Myślałam, że wypadnę najgorzej, ale dzięki wsparciu przyjaciół i koleżanek z klasy postanowiłam przystąpić do konkursu i zadedykować im ten utwór za to, że pomogli mi w opanowaniu nerwów. Jestem wdzięczna ludziom, którzy brali udział w przygotowaniach do mojego występu i wspierali mnie przez cały czas. Jest to dla mnie bardzo ważne, ponieważ to dzięki nim osiągnęłam sukces, jakim było zajęcie trzeciego miejsca.

Czy w następnym roku masz zamiar wystąpić na festiwalu piosenki językowej?

Mam zamiar wystąpić, jednak zastanawiam się, w jakim języku zaśpiewam. Następnym razem chciałabym zapreprezentować angielską piosenkę. Myślę, że jest to dobry pomysł, ponieważ człowiek powinien próbować czegoś nowego. Śpiewanie jest moją pasją i żaden język nie jest dla mnie przeszkodą.

Czy wiążesz swoją przyszłość ze śpiewaniem?

W moich życiowych planach uwzględniam śpiewanie. Bardzo chciałabym powiązać moją przyszłość z muzyką. Jest to coś, co kocham i nie zamierzam z tego zrezygnować. Moim największym marzeniem jest stworzenie własnej piosenki. Mam nadzieję, że uda mi się zrealizować moje marzenia poprzez ciężką pracę.

Dziękuję Moniko! Życzę dalszych sukcesów i spełnienia marzeń związanych z muzyką.

Dziękuję.