2021-03-14 PLASTYKA W I LICEUM

SOKOŁOWSKI OŚRODEK KULTURY – Galeria DOM,  WYSTAWA „JESTEM”

W Sokołowskim Ośrodku Kultury, w Galerii DOM, znajduje się wystawa „Jestem”. 62 dzieła, wykonane w różnych technikach artystycznych, posiadają niezwykłą historię. Inspiracją do ich powstania były wybrane fragmenty z Pisma Świętego.

Pracami, które poprzez ciekawą technikę wykonania, oryginalność pomysłu oraz świetne odwzorowanie względem wybranego fragmentu z Pisma Świętego, szczególnie zwróciły moją uwagę, są dzieła pod tytułem: „Milczenie wieczności” autorstwa Aleksandra Grzybka, „Pokolenie bez przyszłości” autorstwa Krzysztofa Wiśniewskiego oraz „Kokon” autorstwa Janusza Lewandowskiego. W malowidle „Milczenie wieczności” przedstawiono wiele małych, ciemnych w swej kolorystyce oraz tajemniczych postaci. Jedną z nich jest anioł, który został umieszczony między nimi. Cechą wyróżniającą ten obraz są czerwono-krwiste plamy, znajdujące się na niektórych sylwetkach. Symbolizować mogą one krzywdy poszczególnych ludzi, które zostały wyrządzone za życia danej osoby. Ślady te zostaną z nimi do końca życia i towarzyszyć im będą na zawsze, gdyż jako śmiertelnicy ostatecznie staniemy przed Bogiem, który zna nasze grzechy. Dzieło Aleksandra Grzybka „Milczenie wieczności” jest powiązane z cytatem:

„Innych wybawiał, siebie nie może wybawić,
 jest królem Izraela: niecgże teraz zejdzie z krzyża, a umrze w Niego.
 Zaufał Bogu: niechże Go teraz wybawi jeśli Go miłuje.
 Przecież powiedział: jestem Synem Bożym.”
[Mt 27, 42-43]

Autor chciał w ten sposób wyrazić, że Jezus Chrystus będący Synem Bożym, nie szczędził pomocy dla potrzebujących, lecz kiedy to Jego spotkało nieszczęście, nikt nie był w stanie Mu pomóc. Myślę, że dzieło to niesie ze sobą głębszy przekaz. W zaskakujący sposób zostaje w nim pokazana obojętność ludzi na cudzą krzywdę. Człowiek jest ślepo zapatrzony w rzeczywistość ziemską, dlatego też nie jest w stanie odróżnić elementów świata poza ziemskiego, takich jak ukryty między postaciami anioł. Każdy z nas nosi na sobie grzechy, tak jak postacie z obrazu- czerwone plamy, dlatego też nikt nie jest idealny.
Kolejnym dziełem, które również przykuło mój wzrok jest „Pokolenie bez przyszłości”. Ilustracja ta ma niezwykły charakter, gdyż oddane w niej elementy określają obecną rzeczywistość. Rzut kostką do gry symbolizuje oddanie losowi kolejnych wydarzeń, które znajdą miejsce w realiach. Ołówek i samolociki z kartek papieru mogą symbolizować upamiętnianie najważniejszych wydarzeń, ale również ulotność zawartych tam treści i skupienie się na samej czynności, jaką jest tworzenie i uczenie się. Manekiny, trzymające w swoich rękach smartfony, doskonale uzewnętrzniają  główne zainteresowania współczesnych ludzi, a zwłaszcza młodych ludzi, dopiero wchodzących w dorosłość. Szachownica wraz z pionkami symbolizuje strategiczność ludzi, którzy myślą tylko o korzyściach świata ziemskiego, nie zdając sobie przy tym sprawy z nieczystości własnego sumienia. Dzieło Krzysztofa Wiśniewskiego „Pokolenie bez przyszłości” jest powiązane z cytatem:

„I spełnia się na nich proroctwo Izajasza, które powiada;
Będziecie stale słuchać, a nie będziecie rozumieli;
będziecie ustawicznie patrzeć, a nie ujrzycie.”
[Mt 13:14]

Autor chciał w ten sposób wyrazić, że ludzie nie rozumieją słów, które wypowiada wobec nich Bóg. Nie są w stanie również ujrzeć jego boskiego oblicza, gdyż patrzą rozumem, a nie sercem. Według mnie dzieło to potwierdza dzisiejszy tok myślowy wśród wielu ludzi, patrzących na świat materialnie, nie dostrzegając Boga, ponieważ kieruje nimi ich siła wyższa, która nie dając pozytywnych skutków, wciąga ich niczym największa plaga tego świata.

Ostatnim spośród wielu dzieł, które przykuło moją uwagę, jest obraz „Kokon”. Wyłaniające się z pąków drzewa włókna tworzą kokon. Z pozoru mogłoby się wydawać, że w jego wnętrzu znajduje się dzieciątko, lecz po dokładnej analizie malowidła można dostrzec piuskę (małą, okrągłą czapeczkę, która jest noszona przez biskupów katolickich na szczycie głowy). Oznacza to, że we wnętrzu kokonu znajduje się papież. Włókna tworzące kokon symbolizują ramiona Boga, które otulają papieża, jako osobę najbardziej bliską Bogu. Stwórca świata darzy go ogromną opieką, a sam kokon wydaje się być dosyć wytrzymałą konstrukcją, która gwarantuje bezpieczeństwo.
Dzieło Janusza Lewandowskiego „Kokon” jest powiązane z cytatem:

„... ziemia jest pełna łaskawości Pańskiej.”
[Ps 33,5]

Autor chciał w ten sposób wyrazić, że Pan, jako Bóg i Stwórca świata jest pełen łaskawości w stosunku do ludzi, którzy stworzeni zostali na jego obraz. Bóg kocha człowieka i pragnie mieć z nim bardzo bliską relację, a w ten sposób otacza go swoim uwielbieniem oraz niepojętą miłością.
Uważam, że obraz jest pełen delikatności, czułości oraz miłości. Papież znajduje się w miękkich włóknach pąków, które dodają mu lekkości. Pastelowe barwy podkreślają spokój i ukojenie. Kontakt z naturą pokazuje jak wspaniały był plan Boga na nasze życie, a tylko osoby wierzące potrafią to docenić.

Po obejrzeniu wystawy, pozostają refleksje wobec tego, do czego zmierza dzisiejszy świat, jak zmieniają się ludzie oraz – najważniejsze – jak ważny jest Bóg w życiu każdego człowieka. Niezmienne jest przesłanie Biblii, które pozostaje żywym źródłem naszej kultury.

Oliwia Bielińska, klasa pierwsza

.

Wystawa "Jestem" zrobiła na mnie duże wrażenie. Obrazy bardzo mi się podobały. Ciekawość wzbudzała ich różnorodność tematyczna, jak i technika wykonania. Możliwość poznania jednego z artystów, pana Krzysztofa Wiśniewskiego i wysłuchania autorskiej odczytania jego dzieła, była inspiracją do poszukiwania własnych  interpretacji. Kinga z ID

Zachwyciło mnie bogactwo prac. Można tu podziwiać obrazy, grafiki, rysunki, rzeźby, kolaże, techniki własne, fotografie,…Zachęcam do obejrzenia wystawy i porównania własnej interpretacji danego dzieła w połączeniu z fragmentem Pisma Świętego.   Magda z IC