2016-06-02 POLSKO - NIEMIECKA WSPÓŁPRACA MŁODZIEZY: I LICEUM I KGS NEUSTADT

KGS NEUSTADT -  I LICEUM SOKOŁÓW PODLASKI

W dniach 21-28 maja 2016 roku, grupa uczniów  z I LO oraz z Gimnazjum Nr 1, pod kierunkiem nauczycieli germanistów: p.Moniki Jeżowskiej  p.Ewy Artych, p.Wiesławy Witkowskiej i p.Agnieszki Kruszyńskiej, wzięła udział w wymianie uczniowskiej ze szkołą KGS Neustadt am Rübenberge. W tym roku polska młodzież gościła u siebie przyjaciół z Niemiec.

Pierwsze trzy dni swojego pobytu w Polsce uczniowie z Niemiec spędzili w rodzinach polskich, poznając przy tym kulturę, tradycję i styl życia charakterystyczną dla współczesnego społeczeństwa polskiego. Była to dobra okazja na przełamanie  zarówno barier językowych, jak i krzywdzących stereotypów.

Następne dni to kolejno: jednodniowa wycieczka do Warszawy połączona  ze zwiedzaniem pałacu i parku w Wilanowie  oraz starego miasta, pobyt w Camp Rodowo na Mazurach, wycieczka do Wilczego Szańca – naczelnej kwatery Adolfa Hitlera z czasów II wojny światowej. Najciekawszym z punktów naszego pobytu na Mazurach okazał się być wyjazd do zamku krzyżackiego w Malborku połączony z pobytem w Olsztynie.

Atmosfera w naszej grupie była wspaniała. Pomijając początkowe trudności, wszystko poszło po myśli organizatorów. Na szczególne uznanie zasługuje Camp Rodowo - oprócz licznych atrakcji, takich jak gry integracyjne czy zajęcia językowe, organizatorzy, gospodarze nam wyjątkowo dobre warunki mieszkania i pozwolili na nawiązanie silnych relacji z naszymi niemieckimi przyjaciółmi.

Według mnie wyjazd ów należy bezsprzecznie zapisać po stronie plusów. Jestem zwolennikiem tego typu wymian uczniowskim, ponieważ sądzę, że nic nie pozwala lepiej poznać kultury, stylu życia oraz rozwijać naszych  zdolności językowych, jak tylko bezpośrednia konfrontacja z ich przedstawicielami. Jestem bardzo zadowolony z faktu, że wziąłem udział w tej wymianie uczniowskiej i już nie mogę się doczekać naszej przyszłorocznej rewizyty w Neustadt am Rübenberge.

Serdecznie polecam, Jakub Dmowski

Wymiana młodzieży odgrywa istotną rolę w procesie edukacji. Tego typu przedsięwzięcia kształtują u uczniów postawę tolerancji, szacunku oraz otwartości wobec innych narodowości, uwrażliwiają na różnice kulturowe, rozwijają  kompetencje interpersonalne oraz motywują do nauki języków obcych.  Cieszymy się   zatem ogromnie z faktu, że  I LO  było organizatorem wymiany  uczniowskiej ze szkołą partnerską KGS Neustadt am Rübenberge.

Projekt został dofinansowany przez Polsko Niemiecką Współpracę Młodzieży.   Serdeczne podziękowania za udzielenie finansowego   wsparcia  kierujemy także  do   Starostwa Powiatowego  w Sokołowie Poldlaskim oraz lokalnych firm: Axan, Polsero, Stalfa, Centrum Szkoleniowego  Acze, Powiatowego Banku Spółdzielczego, Kancelarii Ubezpieczeniowej Czarkowscy oraz  Firmy Transportowej p. Zbigniewa Pogorzelskiego.   Pozyskane środki finansowe pozwoliły na zapewnienie uczestnikom wymiany   bardzo ciekawego programu.

nauczyciele języka niemieckiego I Liceum

.