PO LEKCJACH

rok 1999 oraz rok szkolny 2000/2001

rok 1999

Podczas zajęć świetlicy szkolnej zrodził się pomysł powstania grupy kabaretowo-teatralnej.
Inicjatorem spotkań był uczeń klasy IIIa Maciej Zdzieborski.
Od roku szkolnego 2000/2001 zespół działa pod nazwą Preteksty.

rok szkolny 2000/2001

Grupa teatralna Preteksty działa przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej – Curie w Sokołowie Podlaskim od roku 2000. Opiekunem jest p. Urszula Kosieradzka.
W I semestrze roku 2003/2004 koło prowadziły Dorota Bartnik oraz Krystyna Jasińska.
Uczniowie jeszcze czteroletniego Liceum spotykali się na świetlicy pod pretekstem dobrej zabawy, celem było przede wszystkim spędzenie ciekawie czasu wolnego, uatrakcyjnienie życia szkolnego.
Skład zespołu ulega zmianie każdego roku szkolnego, rekrutacja odbywa się we wrześniu, maturzyści żegnają się z grupą w listopadzie, przygotowując autorskie przedstawienie. Zespół liczy średnio do 20 uczniów.
Pierwszą pracą zespołową było przygotowanie audycji kabaretowej Kobieta w raju, emitowanej w szkolnym radiowęźle.
Uczniowie wzięli udział w VI Festiwalu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Srebrna Maska. Zaprezentowano w Sokołowskim Ośrodku Kultury oraz w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach przedstawienie B-612 (adaptację Małego księcia).
Grupa opracowywała także scenki kabaretowe prezentowane podczas uroczystości szkolnych.

Skład grupy: Maciej Zdzieborski IIIa, Milena Bednarczyk IIIg, Anna Pierzchanowska IIIa, Patrycja Pietrzyk IIIa, Łukasz Byszewski IIIa, Karol Kożuchowski Ia, Marta Cieplińska Ib, Milena Kurdzińska Ib, Sylwia Prokopczuk Ib.