PO LEKCJACH

rok szkolny 2012/2013

Uczniowie pracujący w grupie PRETEKSTY w roku 2012/2013 wyreżyserowali i opracowali przedstawienie "O!laBOGA" na podstawie utworów Cz.Miłosza, W.Szymborskiej, K.I.Gałczyńskiego, S.Mrożka, W.Sikory oraz kontekstów mitologicznych. Zespół siedem razy występował na GALIMATIASIE. Wysłaliśmy do Organizatorów nagranie przedstawienia, które przeszło pomyślnie kwalifikację. Do zmagań przystąpiło 30 zespołów, poniżej przezentujemy listę spektakli zakwalifikowanych. Zmagania konkursowe będą miały miejsce w Teresinie 12-13 kwietnia.

LISTA SPEKTAKLI ZAKWALIFIKOWANYCH NA XII OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD TEATRÓW NIESFORNYCH GALIMATIAS

1. Grupa Preteksty „O!la Boga!”, Sokołów Podlaski

2. Grupa Teatralna Przebudzeni „Odlot”, Ostróda

3. Igor Fijałkowski „Ptaszma. Historia chłopca”, Wrocław

4. Plantacja Teatru Realistycznego „Wychów”, Skierniewice

5. Taki Sobie Teatr „Dobrem po oczach”, Zduńska Wola

6. Teatr Ecce Homo „Gracz”, Kielce

7. Teatr Mariana Bednarka „Korespondenci”, Rybnik

8. Teatr Melpo „Związek”

9. Teatr Momo „Wizyta”, Katowice

10. Teatr Na Chwilę „Konwent – spotkanie tematyczne”, Gryfino

11. Teatr Puk-Puk „Mąka”, Świdnik

12. Teatr S-Tworzywo „Stacja 6”, Wrocław

13. Teatr Szast-Prast „Brak rozrywek dla młodzieży w naszym mieście”, Żnin

14. Teatr Tańca i Ruchu Pasja „Nie ogarniam”, Nowy Dwór Gdański

15. Teatr W Krzywym Zwierciadle „RTG – Roland Topor Games”, Stepnica

16. TENEBRAE projekt „Przestrzeń Pełna Dolegliwości”, Żnin

Skład zespołu: Mariusz Rostkowski 3e, Marlena Zdanowska 2f, Robert Filipek 2f, Agata Romańczuk 2d, Ada Miściorak 2c, Kinga Pskiet 2b, Łukasz Marczuk 2b, Damian Sikorski 2a, Adrian Skomorucha 2a, Piotr Stasiuk 2a, Katarzyna Bolewska 1d, Karolina Mazur 1d, Mateusz Kuc 1c, Olga Tararuj 1b, Maciek Jagiełło 2a, Łukasz Łokieć 2a

RÓWNANIE NA NASZE PRZEDSTAWIENIE:

Czesław Miłosz + Wisława Szymborska + Konstanty Ildefons Gałczyński + Sławomir Mrożek  + Władysław Sikora + konteksty mitologiczne = O!laBOGA!

"Będąc wykwalifkowaną nauczycielką...wierzyłam w swoich uczniów! ..."
"...wiedziałam, że wdrapią się na swój Olimp!"
"Herakles przyjął kolejne wyzwania..."
"...i cieszy się teraz tytułem strong men'a!"
"Antygona wie już wszystko o murowaniu..."
"...została architektem."
"Orfeusz po utracie Eurydyki załamał się i ..."
"...został gwiazdą disco-polo".
"Kreon zyskał jeszcze większą pewność siebie i ..."
"...został dyktatorem."
"Odyseusz nadal kocha konie mechaniczne - głównie Ursusy..."
"...swoją miłość wpaja narodowi, został Ministrem Rolnictwa."
"Zeus postanowił udowodnić, że ojcem jest ten, który był wcześniej..."
"...urodziły mu się bliźnięta."
"Demeter została pogodynką."
"KASAndry kupiły kryształową kulę..."
"... i układają horoskopy na ONET-ce."
"Eurydyka została naukowcem i odkryła, że Ziemia ma kształt balona."
"Teraz próbuje zdiagnozować, kto go z niej zrobił."
"A Ikar...???"
"Cóż...światowiec..."

XII Ogólnopolski Przegląd Teatrów Niesfornych GALIMATIAS zakończył się. Trwał dwa dni - od 12 kwietnia do godziny drugiej w nocy 14 kwietnia, kiedy to został ogłoszony werdykt. Obradowały dwie komisje oceniające 14 zespołów z całej Polski - jury profesjonalne i młodzieżowe. Zaprezentowały się bowiem teatry z Ostródy, Żnina, Zduńskiej Woli, Kielc, Nowego Dworu Gdańskiego, Rybnika, Skierniewic, Świdnika, Katowic, Stępnicy, Wrocławia oraz Teresina.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć: http://galimatias.tok.art.pl/galeria2013/galimatias2013.html

Spektakle oceniali: Ewa Sokół-Malesza - reżyser teatralny lalkowy, instruktor tearalny i trener; Igor Gorzkowski - reżyser i dramaturg, współzałożyciel Studia Teatralnego Koło oraz zastępca ds. artystycznych w Teatrze Ochoty w Warszawie; Jerzy Welter - reżyser i teatrolog, założyciel bydgoskiego teatru Studio Czyczkowy; Natalia Fijewska-Zdanowska - reżyser, dramaturg, instruktor teatralny, złożyciel Fundacji Artystycznej Młyn.

Grupa PRETEKSTY otwierała tegoroczny Przegląd, więc towarzyszyła wszystkim ogromna trema. Była to również nasz premiera. Wspierali nas jednak absolwenci, Sebastian Stasiuk, Piotr Salach i Maciej Kucharczyk. Teresin przyjął spektakl "O!la BOGA!" bardzo ciepło. Szczególnie miło wspominamy serdeczny śmiech widzów reagujących żywo na występ. Ogromnie cieszą nagrody, tym bardziej, że na Festwalu zaprezentowały się jedynie dwie grupy szkolne - z Sokołowa Podlaskiego i Żnina. Trudno jest podjąć rywalizację z teatrami o stabilnych składach i pracujących często w profesjonalnie przygotowanej przestrzeni. Otrzymaliśmy III Nagrodę od Jury Młodzieżowego, Nagrodę Sztabu Dziennikarskiego oraz Mariusz Rostkowski od Jury Profesjonalnego otrzymał wyróżnienie za rolę Herkulesa.

"O!la BOGA!" to próba konfrontacji współczesnych uczniów z powagą mitologicznych archetypów. Pragniemy zarażać dobrym humorem i zastanowić się, czy wymiar idealizmu Ikara odnajdziemy w postawach człowieka żyjącego w XXI wieku.

58 OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI

W Siedlcach odbył się 58 Ogólnopolski Konkurs Recytatorski. Liceum reprezentowali: Anna Domańska z klasy 1c (w kategorii recytacja), Mateusz Kuc z klasy 1c (w kategorii wywiedzione ze słowa) oraz Adrianna Miściorak z klasy 2c (w kategorii wywiedzione ze słowa).

Mateusz Kuc opracował utwór Władysława Broniewskiego "Nocny gość", natomiast Adrianna Miściorak zaprezentowała tekst "Trema" Mariana Załuckiego. Kategoria wywiedzione ze słowa wymaga połączenia recytacji z działaniem scenicznym. Natomiast Anna Domańska przygotowała utwór Wisławy Szymborskiej "Seans" oraz fragment prozy "Lot nad kukułczym gniazdem" Kena Kesey'a. Ogromnie cieszy zaangażowana postawa naszych recytatorów i gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu wspaniałego występu. Dziękujemy również pani Krystynie Jasińskiej za objęcie uczniów opieką podczas wyjazdu do Siedlec.

ANNA DOMAŃSKA OTRZYMAŁA WYRÓŻNIENIE. GRATULUJEMY!