2017-10-04 SZKOLNA GRUPA TEATRALNA "PRETEKSTY"

PRETEKSTY, KRACH I MROŻEK ...

4 października 2017 - wielka premiera sztuki "Krach" szkolnej grupy teatralnej "Preteksty". Wielka - bo świetnie przygotowana i znakomiecie zagrana. Wielka - bo samego Sławomira Mrożka. Wielka - bo jak zapisał w wierszu "Przy okrągłym stole" Julian Tuwim - prawdziwa sztuka nie mieszka tylko w teatrze przy placu Teatralnym w Warszawie czy w nowojorskiej MoM-ie; jest tam, gdzie żyje na co dzień aktor i ... gdzie chodzi do szkoły.

Kto jest aktorem grupy "Preteksty", ten wie, co to znaczy być sobą. Spotykać się ze sobą - niezniekształconym sztucznymi relacjami, wymuszonymi grą międzyludzką. Tajemniczy paradoks teatru - prawda gry scenicznej.

Sztuka "Na pełnym morzu" Mrożka niestety nie jest w swej wymowie zdezaktualizowana. Błyszczy pełnym światłem. Ale też umieszcza znane nam doskonale sprawy społeczno-polityczne w świecie bezpiecznej, uniwersalnej wymowy. Jest społecznie zaangażowana, a jednocześnie umożlliwia dystans; uczy łączenia go z humorem (niekoniecznie gorzkim).

Cieszymy się z zapełnienia sali drogimi nam osobami - Rodzicami, rodzeństwem, rodziną. Towarzyszyli nam w szkolnym święcie teatralnym pani Joanna Urbankowska, pani dyrektor Teresa Oliwińska, pan dyrektor Sokolowskiego Ośrodka Kultury Marcin Celiński. Byli nauczyciele I Liceum. Dziękujemy oddanym, życzliwym naszej szkole pracownikom Sokołowskiego Ośrodka Kultury; za długie godziny pracy i wsparcie - nie tylko techniczne, logistyczne. Dziękujemy uczniom, uczennicom I Liceum - przyjaciołom ze szkolnej ławki, z tych samych szkolnych korytarzy; szczególnie z klas humanistycznych.

Grupa teatralna "Preteksty" jest zawsze młoda. Ma dziewiętnaście lat, tyle ile część jej aktorów. Życzymy wszystkim aktorom i technikom grupy satysfakcji podczas spotkań ze sztuką, sukcesów w zmaganiach konkursowych.

Specjalne podziękowania od społeczności szkolnej dla opiekunki grupy, kreatorki pomysłów, prawdziwego przyjaciela młodych aktorów - Urszuli Kosieradzkiej. Niech jej pasji sprzyjają możliwości, a przeszkody niech pokonuje szybko i zapomina o nich.

Grupa teatralna"Preteskty" - jak zawsze w wielkim stylu! Z klasą!