WSPÓŁPRACA

Trzecia edycja projektu - 24 października 2012

24 października 2012 roku uczniowie I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie wzięli udział w projekcie „Jesteśmy razem”. Zaczęliśmy naszą wspólną przygodę z młodzieżą polską i izraelską od poznania się i kilku zabaw integracyjnych. Od razu nawiązaliśmy kontakt. Pytaliśmy się o pochodzenie osób i ku zdziwieniu wszystkich okazało się, iż większość z nich przyjechała do Izraela stosunkowo niedawno z krajów takich jak: USA, Ukraina, Rosja, czy Niemcy. Podczas uczenia się piosenek w obcych językach (my po hebrajsku, oni po polsku), mieliśmy spory ubaw.
Po zajęciach czekał nas poczęstunek.
Następnie wszyscy wyszliśmy, by ruszyć w kierunku Treblinki, która była celem naszej podróży.
Jeszcze na dziedzińcu młodzież polska i izraelska bawiła się wyśmienicie w rytmie piosenki „PSY-Gangam Style", ale cóż... - musieliśmy jechać.
Od razu po wjechaniu do Treblinki, ujrzałem oznakę dumy i świadomości narodowej młodzieży izraelskiej. Mianowicie, każdy z obecnych miał na sobie bluzę z gwiazdą Dawida i napisem ISRAEL oraz wiele osób miało flagi narodowe.
Nasza przewodniczka - Pani Paulina Sobieszuk - z którą wcześniej mieliśmy zajęcia w szkole, oprowadzała nas po obozie zagłady. Niektóre informacje, a raczej większość wydawały nam się odległą, bardzo drastyczną historią, której nie można zapomnieć.
Rozpoczęły się uroczystości upamiętniające wszystkich ludzi poległych w Treblince. Przedstawiciele Polski i Izraela przemawiali podniośle. Na obchodach była również Telewizja Polska, która wszystko rejestrowała na kamerach.

Moim zdaniem, była to bardzo cenna lekcja tolerancji i historii, którą my, jako młode pokolenie, musimy pamiętać. Z całego wyjazdu Izraelska młodzież zostawiła po sobie wiele dobrego wrażenia i zaproszenia na portalu Facebook.

PIOTR POTYRA z klasy III B