W projekcie edukacyjnym wzięła udział Klasa Trzecia Humanistyczna.

Źródłem projektu jest wystawa na warszawskim Zamku Królewskim. Realizowaliśmy ścieżkę edukacyjną przygotowaną w sierpniu 2023 przez nauczycieli języka polskiego współpracujących z muzealnym działem edukacji.

Wystawa wiąże się z 500. rocznicą śmierci Pietra Perugina.

Jest to pierwsza w Polsce wystawa zgłębiająca temat na przykładzie zabytków sztuki antycznej i wczesnorenesansowej wypożyczonych z ponad pięćdziesięciu instytucji i kolekcji prywatnych, wśród których znalazły się m.in. Gallergia Borghese (Rzym), Galleria Uffizi (Florencja), Galleria Estensi (Modena), Luwr, Muzeum Brytyjskie, Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie.

Wystawa prezentuje prace: Pietra Perugino, Giovanniego Bellini, Sandra Botticellego, Donata Bramantego, Bramantina, Filareta, Antonia Lombardo, Andrei Mantegna, Andrei del Verrocchia.

Ciekawostką z Florencji była rzeźba przedstawiająca Herkulesa, której właścicielem swego był Aleksander Wielki oraz rzeźby z dziedzińca pałacu Medyceuszy.

Zdjęcia: Agata Mosiej.

Wszystkie prawa zastrzeżone ⓒ 2022 I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim   Polityka prywatności
Skip to content