Walka Polaków z Rosjanami w Sokołowie Podlaskim i w Wojewódkach odbyła się 6 sierpnia 1920. W literaturze przedmiotu określana jest zawsze jako krwawa.

Sokołowa bronił generał Władysław Jung, lecz miasto ostatecznie zdobyli bolszewicy. Szczególne straty odnotował 55. pułk piechoty. Po walkach o Warszawę, w czasie kontrofensywy Polacy odbili miasto. Stało się to 16 sierpnia. W okolicach Skrzeszewa walka trwała do 18 sierpnia.

Generał Jung przeżył wojnę polsko-bolszewicką. Zmarł w 1940, po nieudanej próbie przedostania się do Polski.

W 1920, walkach frontowych z armią bolszewicką poległo siedmiu uczniów salezjańskiego gimnazjum: Michał Danielak, Józef Włodarczyk, Czesław Redke, Wacław Pawlik, Stefan Galas, Adolf Mastalerczuk, Henryk Leszczyński. W szpitalu od odniesionych ran zmarli: Januariusz Geonet, Stanisław Dobrowolski. Oprócz nich rannych zostało 19 harcerzy. Młodych żołnierzy opisywali w listach, pamiętnikach walczący z nimi Rosjanie, wyrażając podziw dla odwagi chłopców.

WYSTAWA „SOKOŁOWSKIE ORLĘTA” W SOKOŁOWSKIM OŚRODKU KULTURY

generał Władysław Jung (Wikipedia)

26 maja 2026
XXVIII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Srebrna Maska
2 czerwca 2026
Klasa Pierwsza D gościła Konrada Domaszewskiego
29 maja 2026
Katarzyna Niemirka, Karolina Rowicka
29 maja 2026
Współpraca z Sądem Rejonowym
Wszystkie prawa zastrzeżone ⓒ 2022 I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim   Polityka prywatności