14 października 1773 roku powołana została do życia pierwsza w Rzeczpospolitej, a także w Europie instytucja o charakterze dzisiejszego ministerstwa oświaty.

Powstały nowe programy edukacji,pojawiły się przedmioty: mechanika, rolnictwo, chemia, botanika, zoologia, prawo oraz nauka moralna. Za najważniejsze uznano zdobywanie wiedzy praktycznej, poszerzanie horyzontów („Ogólnie w każdej nauce profesorowie starać się i dozierać powinni, aby ich uczniowie więcej na rozum i pojęcie, niźli na pamięć uczyli się”).

We wszystkich szkołach wykładano w języku polskim. Z podręczników wydawanych przez Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych korzystali jeszcze Mickiewicz i Prus.

„Żaden inny kraj w Europie nie mógł pochwalić się systemem wychowawczym równie solidnym i tak zuchwale nowatorskim – chwalił działania Komisji Edukacji Narodowe” – pisał Jean Fabre, francuski humanista.

26 maja 2026
XXVIII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Srebrna Maska
2 czerwca 2026
Klasa Pierwsza D gościła Konrada Domaszewskiego
29 maja 2026
Katarzyna Niemirka, Karolina Rowicka
29 maja 2026
Współpraca z Sądem Rejonowym
Wszystkie prawa zastrzeżone ⓒ 2022 I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim   Polityka prywatności