21 listopada 2023 obejrzeliśmy balet “Bajadera” w warszawskim Teatrze Wielkim Opery i Baletu.

„Bajadera” to baśń hinduska, która stała się arcydziełem baletowym dzięki Natalii Makarowej, choreografce i reżyserce z Rosji. Makarowa wystawiła „Bajaderę” w Nowym Jorku, a później już na całym świecie; wszystko według najdoskonalszych wzorców z Petersburga.

Nie jest to balet nowoczesny; to uczta dla wielbicieli klasyki, licznych pokazów kunsztu tancerzy. Na pewno niezwykłe są: obrazowość tańca, baśniowe kolory; gwiazdy narodowej sceny: Yuka Ebihara, Vladimir Yaroshenko, Chinara Alizade, Wojciech Ślęzak, Shunsuke Mizui i Robert Bandara. Dyrygował Alexei Balkan z Kijowa.

Balet obejrzała grupa stałych bywalczyń z klasy 4B oraz 4D oraz osoby z 3C, 4C i liczna reprezentacja klasy 1D: Gabriela Bury, Paweł Gąsowski, Aleksander Janista, Wiktoria Karwowska, Agnieszka Kondraciuk, Natalia Krasnodębska, Agata Kwapisz, Lena Lachowska, Katarzyna Niemirka, Maja Pietrzyk, Alex Romańczuk, Anna Skup, Nadia Szczęśniak, Vladyslav Manzyuk, Oliwia Strzała, Michał Wietoszko, Amelia Soczyńska, Olga Szymczak, Julia Waszczuk, Hanna Winnicka, Olga Wyszomirska, Katarzyna Bielecka, Aleksandra Krakowska, Kinga Łukasiewicz, Julia Morzy, Roksana Skorupka. A także: Elżbieta Frączek, Agnieszka Mikołajczuk, Jan Niemirka, Krystyna Skorupka, absolwentka I Liceum (studentka Kolegium Międzywydziałowych Studiów Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego) Dominika Kraska oraz Anna Kuryłek.

16 maja 2024
Pierwsze miejsce dla I Liceum.
7 maja 2024
Julia Marchel będzie reprezentować I Liceum w finale XII Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego.