Psycholog Olga Bielarska, we współpracy z pedagog Małgorzatą Bartosiak, zorganizowała spotkanie młodzieży i ich rodziców z suicydologiem Ryszardem Jabłońskim.

Działanie wpisuje się w projekt “Chcemy żyć. Wsparcie dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży” realizowany przez fundację “Prima Security” z Węgrowa, przy wsparciu Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Mieszkańcy powiatu węgrowskiego, sokołowskiego, siedleckiego korzystają bezpłatnie z pomocy specjalistów.

“Pan Ryszard Jabłoński jest ekspertem Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Od wielu lat zajmuje się tematem samobójstw, samookaleczania oraz ich przyczyn. Pracował w szpitalu psychiatrycznym oraz jako psychoterapeuta i wiele razy miał styczność z osobami posiadającymi myśli samobójcze, a także takimi, które próbowały odebrać sobie życie. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Suicydologii. Drugoklasiści mieli okazję wysłuchać jego wykładu oraz zadać własne pytania, co zrobili z wielką chęcią.

Temat spotkania brzmiał: Zachowania ryzykowne okresu dorastania, diagnoza, interwencja, profilaktyka. Prowadzący opisał okres dorastania mianem trudnego i pełnego cierpień. To właśnie w tym czasie pojawia się w nas krytycyzm, a ciało staje się przestrzenią rozwiązywania konfliktów wewnętrznych. Pan Ryszard Jabłoński przekazał nam cenne informacje o sposobach rozładowywania napięcia i radzenia sobie w trudnych chwilach. Omówione zostały także takie zawody jak psycholog, psychiatra i psychoterapeuta.

Pamiętaj, że sięgnięcie po pomoc jest pierwszym krokiem do pokonania kryzysu; strona www.zwjr.pl jest miejscem, gdzie pomoc uzyskają zarówno osoby w kryzysie samobójczym, jak i szukające wsparcia dla kogoś, kto przeżywa trudności psychiczne czy żałobę po samobójczej śmierci bliskiego.” – Julia Połosa, Gabriela Bednarczyk

7 maja 2024
Julia Marchel będzie reprezentować I Liceum w finale XII Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego.
19 kwietnia 2024
Marcel Kurowicki został laureatem konkursu matematycznego organizowanego przez politechnikę w Białymstoku.
9 kwietnia 2024
Aleksandra Dębska została finalistką Olimpiady Teologii Katolickiej. Sukces uczennicy, a także - po raz kolejny - Siostry Zofii Błońskiej.