Klasy drugie i trzecie obejrzały film “Powstaniec” o bohaterze lokalnej i narodowej historii, księdzu Stanisławie Brzósce. Uczniowie naszej szkoły wystąpili jako statyści: Olga Wyszomierska, Katarzyna Bielecka, Kinga Łukasiewicz, Kinga Karwowska, Julia Moczulska, Mikołaj Mikołajczuk, Oliwia Rytel, Klaudia Dmowska, Wiktoria Filipczak, Hanna Romańczuk, Ewelina Parzonka, Julia Matusik, Dawid Tomczuk.

Film odzwierciedla historię, którą zna każdy mieszkaniec Sokołowa i okolic, jednocześnie eksponuje wartości uniwersalne; na co głównie wpływa obecność w fabule wojny roku 1920 i wątku ukraińskiego 2022-2023 (Wiaczesław Boguszewski).

Odpowiada nam rezygnacja z narracji naturalistycznej na rzecz scen realistycznych i lirycznych.

Samo miasto Sokołów nie jest bohaterem filmu. Jest nazwą na kurierskiej trasie Antoniny Konarzewskiej (postaci historycznej, tragicznie obecnej w biografii Brzóski).

Mimo że jesteśmy lokalnie związani z bohaterskim powstańcem, jego postać i biografa są historycznie odległe i z tego powodu nieczytelne. Dzięki filmowi postać przestaje być biogramem z podręcznika, “Wikipedii” i zachęca do analizy własnego patriotyzmu, ale też sposobu reagowania na brak lojalności, strach, oportunizm, zdradę; na istnienie ludzi bez zasad moralnych wspomaganych przez złą władzę (co też w reportażu o filmie podkreśla Cezary Pazura grający rosyjskiego księcia Włodzimierza Czerkasskiego).

“Każde zwycięstwo zaczyna się od wiary w zwycięstwo i odrzucenia roli ofiary”.

Klasa Trzecia B przyznaje filmowi cztery i pół gwiazdki.

Statyści z I Liceum: Olga Wyszomierska, Katarzyna Bielecka, Kinga Łukasiewicz, Kinga Karwowska, Julia Moczulska, Mikołaj Mikołajczuk, Oliwia Rytel, Klaudia Dmowska, Wiktoria Filipczak, Hanna Romańczuk, Ewelina Parzonka, Julia Matusik, Dawid Tomczuk.

Licealiści w Sądzie Rejonowym.