Jest to międzynarodowy projekt polsko-izraelski, realizowany przez wojewodę mazowieckiego, izraelskie ministerstwo edukacji oraz warszawskie Muzeum Żydów Polskich Polin.

I Liceum bierze udział w projekcie od początku istnienia, od roku 2009.

Uczniowie I Liceum biorą udział w warsztatach edukacyjnych w szkole, następnie w warsztatach integracyjnych z młodzieżą izraelską w liceum w Kosowie Lackim. Integralną częścią spotkań jest wspólne uczczenie pamięci ofiar drugiej wojny światowej w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.

W projekcie biorą udział szkoły mazowieckie i podlaskie, między innymi z: Węgrowa, Łochowa, Małkini, Siedlec, Płocka, Białegostoku. Wśród gości bywa też młodzież amerykańska i białoruska.

Celem projektu jest integracja środowisk zróżnicowanych kulturowo, etnicznie religijnie.

Projekt niezmiennie cieszy się zainteresowaniem.

Koordynatorki z I Liceum: Anna Burzyńska, Elżbieta Frączek, Beata Małko-Gul, Joanna Trandziuk, Anna Kuryłek.