Od 31 marca 2023 do 3 kwietnia 2023 trwała trzecia edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Amatorskich “Szpulka”.

Oglądaliśmy spektakle grup teatralnych z całej Polski. Jedna z nich przyjechała aż ze Śląska. Były przedstawienia klasyczne i awangardowe, zespołowe i monodramy, wywołujące bardzo różne nastroje, ale za każdym razem przywołujące, kreujące ważne refleksje o wszystkim, co jest codziennością.

Pomysłodawczynią festiwalu, kierownikiem artystycznym jest Urszula Kosieradzka. Wśród aktorów i niezastąpionych, wytrwałych wolontariuszy szkolna grupa teatralna “Preteksty”. W jury młodzieżowym oraz grupie dziennikarskiej uczniowie i absolwenci I Liceum.

Preteksty były integralną częścią Szpulki 🙂 jesteśmy z tego powodu dumni! Mogliśmy współtworzyć piękne wydarzenie razem z pracownikami Sokołowskiego Ośrodka Kultury Sokołowski Ośrodek Kultury – dziękujemy za taką możliwość 🙂 Braliśmy udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez wspaniałych jurorów: Jerzego Weltera i Aleksandrę Kugacz-Semerci.

Bardzo liczna grupa uczniów, absolwentów I Liceum uczestniczyła w organizacji Festiwalu. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pracę podczas trzech intensywnych festiwalowych dni. Pod opieką pani Anny Kuryłek pracował sztab dziennikarski: Dominika Kraska, Magdalena Sawicka, Gabriela Mazurczak.

Wolontariusze ze szkolnej grupy teatralnej Preteksty wspierali Teatry zakwalifikowane na Szpulkę: Maja Gryncewicz, Maja Izdebska, Oliwia Frąc, Ola Krakowska, Nadia Andrzejewska, Julia Matusik, Natalia Trzcińska, Julia Stańczuk, Julia Rejman.

Nasze Preteksty jako gospodarze festiwalu wystąpiły również pozakonkursowo – zaprezentowały spektakl “Eventus est intra”.

Podczas Szpulki obradowało również jury młodzieżowe, w skład którego wchodziły osoby pracujące w Pretekstach obecnie i w poprzednich latach: Monika Jagiełło, Agata Kwapisz, Julia Kotowska, Katarzyna Wyszomierska, Piotr Stasiuk.

Piękne zdjęcia wykonali: Sebastian Stasiuk (absolwent I Liceum)- foto.sebastianstasiuk.pl

Karolina Chomka (absolwentka I Liceum), Tomasz Mandes – @karolinachomka

Było to święto teatru – różnorodnego, niejednoznacznego, przyjaznego, otwartego na komentarz, dyskusje.

“Szpulkę” gościł i organizował Sokołowski Ośrodek Kultury.

19 kwietnia 2024
II E dziewcząt i III A chłopców to mistrzowie gry w piłkę koszykową w I Liceum.
19 kwietnia 2024
Marcel Kurowicki został laureatem konkursu matematycznego organizowanego przez politechnikę w Białymstoku.
19 kwietnia 2024
Julia Salach, Dominika Marchel, Gabriela Zielińska reprezentowały I Liceum podczas Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.