Od 2016 roku I Liceum współpracuje ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. W I Liceum prowadzone są Klasy Akademickie SGH. Obecnie objęte patronatem SGH są klasy: Ib i Ie oraz IIIb i IVb.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/2023 dla Klas Akademickich SGH odbyła się 03.11.2022r.. W uroczystości brali udział Rektor SGH prof. Piotr Wachowiak i Prorektor ds. dydaktyki i studentów prof. Krzysztof Kozłowski oraz przedstawiciele szkół objętych patronatem SGH. Nasze Liceum reprezentowali: wicedyrektor Urszula Kosieradzka oraz opiekun Klas Akademickich SGH – Kamila Raciborska wraz z przedstawicielami uczniów: Kamilem Kudelskim z klasy trzeciej oraz Kacprem Wyszomierskim z klasy maturalnej.  Podczas wydarzenia zostały zaprezentowane i przybliżone działania w ramach programu Klasa Akademicka SGH oraz  nastąpiło uroczyste podpisanie umów z kolejnymi szkołami objętymi patronatem Klasy Akademickiej SGH od roku akademickiego 2022/2023.

Młodzież Klas Akademickich SGH cyklicznie uczestniczy w zajęciach dydaktycznych prowadzonych przez nauczycieli akademickich oraz współpracowników SGH, dzięki czemu może poszerzać swoje umiejętności, a przede wszystkim  korzystać z wiedzy doświadczonej kadry akademickiej. Uczelnia wzbogaciła również zbiory biblioteki szkolnej o naukowe publikacje pozwalające skutecznie przygotować się na olimpiadę przedsiębiorczości.

Zajęcia w ciągu ostatnich  dwóch lat ze względu na pandemię przyjęły także formę zdalną i odbywały się w formie webinariów. Webinaria zostały z nami do dzisiaj. Są świetną alternatywą do zajęć stacjonarnych zwłaszcza w sytuacji, kiedy dzieli nas odległość od Uczelni. Tematyka zajęć skierowanych do uczniów jest bardzo zróżnicowana, co daje możliwość poznania różnych zagadnień z zakresu ekonomii, rynku pracy, czy np. podejmowania działalności. Młodzież uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez doradcę kariery, w czasie których mogła lepiej poznać swoje predyspozycje, określić swój potencjał czy dowiedzieć się, jak rozwijać swoje talenty. Zajęcia ukierunkowują młodzież na aktywność i działanie, wykładowcy często wskazują konkretne przykłady, pokazują jak małymi krokami można osiągnąć sukces oraz dojść do wyznaczonego sobie celu. Udzielają odpowiedzi na pytanie: jak już dzisiaj na poziomie szkoły średniej można kreować swoją przyszłość, budować swój wizerunek i przygotować się w przyszłości do wyjścia na rynek pracy? Zajęcia nastawione są na wzbudzanie proaktywnych postaw wśród uczniów.

W ubiegłym roku szkolnym uczniowie wszystkich szkół objętych patronatem SGH, głosując za pośrednictwem ankiety on-line, wybrali logo Klas Akademickich SGH.

W tym roku szkolnym – 30 listopada 2022r., wzorem lat ubiegłych, klasa Ib odwiedziła mury SGH. Młodzież wzięła udział w warsztatach, które specjalnie dla naszych uczniów poprowadził dr Mirosław Łukasiewicz z Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii – pt. ” Zarządzanie procesami”. Opiekun Klas Akademickich SGH dr Joanna Kaszewska zorganizowała krótki spacer po kampusie SGH.

Wzięliśmy udział jako szkoła w kolejnej edycji – XVIII Olimpiady Przedsiębiorczości – czworo uczniów naszej Szkoły zakwalifikowało się do etapu okręgowego olimpiady.

Poprzez kontakt ze światem akademickim, młodzież poznaje ofertę edukacyjną Uczelni, co być może ułatwia im dokonanie wyboru ścieżki zawodowej oraz uświadomi naszej młodzieży, iż w zasięgu ich możliwości jest studiowanie na tej jednej z najlepszych uczelni na świecie.

Aktualności: Współpraca
24 kwietnia 2024
Grupa osób zainteresowanych sportem odwiedziła Akademię Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej.
19 kwietnia 2024
Marcel Kurowicki został laureatem konkursu matematycznego organizowanego przez politechnikę w Białymstoku.